Българската общност в Германия очаква опашки на местата, където сънародниците ни могат да упражнят правото си на глас в днешния изборен ден. Германските власти ограничиха адресите, където да бъдат разкрити секции за изборите 2 в 1 – до 40 извън дипломатическите представителства. Това неминуемо ще повлияе върху желанието на сънародниците ни да гласуват, защото отново, както на парламентарния вот на 4 април, ще се наложи да изгубят време, пътувайки до най-близката разкрита секция.
„Друг проблем, нерешен от години, е свързан с липсващата комуникация с Централната избирателна комисия“, казва изборният доброволец в Мюнхен Мирослав Тодоров. По думите му, седмица преди третия в годината вот, не са били налични методически указания за работа на секционните комисии по света и пълни списъци на техните състави, както и яснота кой ще обучи членовете на комисии за работа с изборните машини. Той определи ситуацията като “организиран хаос, създаден, умишлено или не, от българските институции“.
„Трябва да отбележим обаче, че имаме сравнително добра комуникация с българските дипломатически представителства зад граница, специално за региона на Бавария и Баден-Вюртемберг, – допълни Тодоров. – Имаме диалог и разбиране, че там, където има и един българин, ние сме длъжни да му осигурим възможност да избере своя народен представител и политическата сила, която да го представлява.“
Тодоров е оптимист, че при евентуален втори тур на президентските избори, за всички секции в чужбина, ще бъдат осигурени хартиени бюлетини.
Между 150 и 170 хиляди ще са българите по света, които днес ще упражнят правото си на глас, прогнозира Мирослав Тодоров, като уточни, че в Германия вероятно ще гласуват между 20 и 25 000 души. Това би било по-ниска избирателна активност спрямо предсрочния парламентарен вот през юли, когато до урните в Германия отидоха близо 33 000 души.
5 са изборните секции в Мюнхен, където Мирослав живее и работи от 12 години. Те са разположени на две места – една в сградата на Генералното консулство, а останалите 4 – в хотел.
„Очаквам, че дори да има опашка от желаещи да гласуват, ще се чака най-много 1 час. Препоръчвам на всички, които все още не са подали заявление за гласуване, да дойдат и гласуват в хотела. Очаквам да гласуват над 2600 българи от общо 13-хилядната ни общност в града. Ще могат да го сторят на общо 6 машини – две в консулството и на две машини в три от четирите секции в хотела.“
Друг германски град, в който живее многочислена българска общност е столицата Берлин. Според Диляна Величкова – собственик на добре познато българско културно средище, разпоредбата на германските власти за ограничаване на броя адреси, в които може да бъде разкрита секция, няма да повлияе сериозно върху гласуването в столицата.
„Аз предполагам, че много от сънародниците ни изобщо не са разбрали, че има такава регулация. Специално за Берлин беше направено максималното, за да се отворят 7 секции (на 4 адреса - бел. ред.). Надявам се те да бъдат достатъчни, за да поемат хората, които искат да гласуват. За сравнение – през април бяха отворени едва 4 секции.“
Снимки: ЕПА/БГНЕС и личен архивПромените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..