Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътя на българските градинари в Унгария

Унгария, 30-те г. на ХХ в.
Снимка: lyaskovets.net

Изследователският институт на българите в Унгария организира на 11 и 12 ноември в Българския културен дом в Будапеща научна конференция на тема „По пътя на българските градинари”. Участниците в родолюбивия форум са се обединили около идеята българското градинарство да бъде признато като част от световното културно наследство, информира БТА.

Необходимо е да бъде изготвена карта на културните обекти, свързани с пътя на българските градинари - е коментирал на форума Йордан Тютюнков, сътрудник на Изследователския институт на българите в Унгария, а главният редактор на българско-унгарското списание "Хемус" Светла Кьосева е запознала участнците с материалите от изданието, посветени на българското градинарство.

Доклади по темата са изнесли и унгарските специалисти Ласло Мод, Кристина Галамбош и Ференц Фодор, унгарските изследователи от български произход Кристина Менхарт и Ласло Млеченков, както и българските учени Пенка Пейковска, Венета Янкова, Наталия Рашкова.


Конференцията в Будапеща е част от проекта "По пътя на българските градинари, стартирал през 2015 година и обединил усилията на Регионалния исторически музей във Велико Търново, Историческия музей в Горна Оряховица и Изследователския институт на българите в Унгария. През 2017 г. към него се присъединяват и учени от историческия музей "Йожеф Коста" в унгарския град Сентеш, от Славянската катедра при университета в Сегед и от Балканския институт при университета в Печ.

Главната цел на проекта е културният маршрут "По пътя на българските градинари" да стане част от Европейската програма "Културни маршрути". Това ще го направи траен и развиващ се във времето научно-изследователски и туристически "път", който да разкрие таази недостатъчно позната страна на българския принос в общото културно-историческо наследство на Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мустафа Акан

Все повече изселници в Турция се стремят да учат български език

Българските изселници в Турция искат бъдещето на тяхната общност да е свързано с България, за да не предпочитат по-младите поколения страните от Западна Европа, казва пред БНР Мустафа Акан от изселническата организация "Балкански турци" в Одрин...

публикувано на 18.06.24 в 12:19

Представители на българските медии зад граница почетоха делото на Христо Ботев

На път за Одеса, участниците в 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА, почетоха делото на Христо Ботев в Браила, Румъния. Генералният директор на БТА Кирил Вълчев и Евгени Веселинов, главен редактор на "BulgariCA" в..

публикувано на 18.06.24 в 12:10

Световната среща на българските медии в Украйна ще е в хибриден формат

Деветнадесетата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция, ще се състои между 18 и 21 юни в 3 града в Украйна – Одеса, Болград и Измаил, където има големи български общности. Темата на тазгодишното..

публикувано на 17.06.24 в 08:35