Великобритания е сред страните с най-много открити секции зад граница за парламентарните и президентски избори в България на 14 ноември. Към момента изборният процес в Лондон върви нормално. Избирателната активност е добра и е сравнима с тази на предишните парламентарни избори през юли.
Българите във Великобритания не се отказват да отидат до урните и да упражнят правото си на вот, каза за Радио България Жана Сталева, заместник-председател на една от секциите в Уимбълдън, Великобритания. Според нея обаче организацията на целия избирателен процес би могла да бъде значително по-добра:
„Като хора, които минават през избори за трети път тази година, ние мислехме, че поне мъничко нещата ще влязат в релси и ще бъде по-лесно да се работи. А то се оказа точно обратното. С всеки нов избор за нас става все по-трудно да овладяваме ситуацията“, споделя Жана Сталева.
Тя аргументира позицията си така:„За тези избори специално имаме може би три пъти смяна на решенията на ЦИК за членовете на секционните избирателни комисии, които излизат в последния момент. Много голяма част от партийните назначения изобщо не се явяват. Тази сутрин, доколкото разбрах, в Лондон е имало секции, в които от 5-7-членни комисии са се явили само доброволците, т.е. по двама човека.“
Въпреки че всеки избор е и очакване за идването на нещо по-добро, отминалата предизборна кампания оставя горчив привкус поради липсата на градивни идеи за бъдещето на България.
„Това, което се случва около изборите в България прилича, по-скоро, на някакъв махленски цирк. Няма стойностен политически дебат, с изключение на няколко човека, които се опитват да водят такъв“, категорична е Жана.
Изборният триптих тази година доведе до умора у избирателите и доста похарчени пари във времена на криза, като само според план-сметката за двата тура на ноемврийските избори те са 123.964 млн. лева. И все пак, бихме могли да отбележим един положителен факт – покрай предизборните кампании политиците насочиха немалка част от вниманието си и към българите зад граница, като ги направиха една идея „по-видими“ за обществото в самата България.
„Докато преди няколко години на българите зад граница не се обръщаше абсолютно никакво внимание – те бяха безгласна буква, сега стана ясно, че не може да продължава повече така. Крайно време е в България да започне да се мисли за това, че живеем в един глобален свят, че сме в XXI век, и е нормално гражданите на тази държава да бъдат навсякъде по света. И като граждани на тази държава те имат абсолютно пълното конституционно право да упражняват своя вот и трябва да им бъдат предоставени нормални условия за това“, подчерта Жана Сталева в интервю за Радио България.
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..