На 7 декември се навършват 130 години от рождението на пионера на българското кино Васил Гендов. Уникална изложба ще разкаже за живота между театъра и киното насъздателя на първия български игрален филм „Българан е галант“. Експозицията е съставена от 30 табла в размер 70 х 100, посветени на различни теми от биографията и творческия път на Васил Гендов, и десетки ценни експонати и документи, които досега не са напускали музейните и архивни хранилища. Ще се запознаем с неизвестни за широката публика факти за основоположника на българското кино, а така също и с непоказвани досега фотографии, документи от личния му архив, предаден в Националния исторически музей. Ще бъде експониран и най-старият оцелял до днес български филмов плакат, изработен за филма на В. Гендов „Бай Ганьо“ (1922), опазен и съхранен в Държавна агенция „Архиви“.
Изложбата „Васил Гендов. Живот между театъра и киното“(в залата на ДА „Архиви“ от 7декември до 13 януари)не само ще отдаде почит на един от основателите на българското филмово изкуство, но и ще приближи съвременната публика до реалните размери на неговата значимост и неоценим принос в българската култура от първата половина на ХХ век.
Съставил: Йоан Колев
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
С изложба “Занаятчиите на София”, посветена на движимото културно наследство, ще завърши цикълът “Невидимата София” за настоящата година. Експозицията ще бъде открита днес в пространството на обновените Централни хали в столицата. “ През 2025 г. ще..
Три изключителни артефакта от фонда на музей “Старинен Несебър” са част от експонатите на четиринадесет български музеи, участващи в изложбата “Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция” в музея “Дж. Пол Гети” в Лос..