Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цер на 170 години вече е със статут на защитено дърво

Снимка: архив

Цер (Quercus cerris) на 170 години в Провадия получи официален статут на защитено дърво. Той е на близо 170 години, висок е 25 метра и има обиколка на ствола от 3,77 метра и се намира в гориста местност в село Добрина, обясни пред БНР-Варна Христина Манолова, зам.-директор на Държавното горско стопанство в Провадия.

Церът е широколистно, листопадно дърво, което е вид дъб от семейство букови (Fagaceae). Максимална продължителност на живота му е до 600-700 години, което се определя от лесното му приспособяване към различни климатични условия. Може да вирее както при влажен така и при сух климат и почви, но по-дълго оцелява при по-сухи и топли условия.

До момента в България официално защитени са 2193 дървета, а тенденцията през последните години е за намаляване на броя на регистрираните вековни растения. От началото на настоящата година защитен статут са придобили общо 8 вековни дървета. Статистиката обаче показва, че през 2020 институциите не са обявили нито едно дърво за защитено, а през 2019 г. с такъв статут са се сдобили 9 вековни дървета у нас. 

За вековния цер в село Добрина от години отговарят от Държавното горско стопанство в Провадия. Със заповедта на министъра по околната среда и водите, която ще бъде готова до дни, се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стеблото и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дървото. То ще бъде вписано в регистрите според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначено като вековно дърво, което, надяват се от горското стопанство, да предизвика по-голям интерес сред посетителите на местността.

Съставил: Весела Кръстева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Спасителен център - Зелени Балкани / Wildlife Rescue Centre - Green Balkans

Стотици птици станаха жертва на войната с фойерверки и пиратки в новогодишната нощ

В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla montifringilla), 591 от които – мъртви. Информацията за бедствието е постъпила по обед на 1 януари, когато..

публикувано на 02.01.25 в 15:49

Македонските власти спират на "Деве баир" гражданите със стари шофьорски книжки

Стотици македонцски граждани карат автомобили с кюстендилска регистрация, дори са ги закупили в града и са ги регистрирали в местната пътна полиция, коментират общински служители. В Кюстендил колите минават и технически преглед. Водачите им имали..

публикувано на 02.01.25 в 15:37

Българи масово отидоха да пият кафе на Бяло море

За едно кафе на брега на Бяло море и обяд с морски деликатеси пристигнаха стотици българи след отваряне на границата. За една разходка до Солун без опашки по границите, коментират нашите сънародници, които вече пият кафе на слънце при температури 18..

публикувано на 02.01.25 в 11:50