Цер (Quercus cerris) на 170 години в Провадия получи официален статут на защитено дърво. Той е на близо 170 години, висок е 25 метра и има обиколка на ствола от 3,77 метра и се намира в гориста местност в село Добрина, обясни пред БНР-Варна Христина Манолова, зам.-директор на Държавното горско стопанство в Провадия.
Церът е широколистно, листопадно дърво, което е вид дъб от семейство букови (Fagaceae). Максимална продължителност на живота му е до 600-700 години, което се определя от лесното му приспособяване към различни климатични условия. Може да вирее както при влажен така и при сух климат и почви, но по-дълго оцелява при по-сухи и топли условия.
До момента в България официално защитени са 2193 дървета, а тенденцията през последните години е за намаляване на броя на регистрираните вековни растения. От началото на настоящата година защитен статут са придобили общо 8 вековни дървета. Статистиката обаче показва, че през 2020 институциите не са обявили нито едно дърво за защитено, а през 2019 г. с такъв статут са се сдобили 9 вековни дървета у нас.
За вековния цер в село Добрина от години отговарят от Държавното горско стопанство в Провадия. Със заповедта на министъра по околната среда и водите, която ще бъде готова до дни, се забранява изкореняването, отсичането, кастренето, чупенето на клони, нараняването на стеблото и всякакви други действия, които биха довели до унищожаване, увреждане или влошаване на физиологичното състояние на дървото. То ще бъде вписано в регистрите според изискванията на Закона за биологичното разнообразие и обозначено като вековно дърво, което, надяват се от горското стопанство, да предизвика по-голям интерес сред посетителите на местността.
Съставил: Весела Кръстева
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална..