Варненските археолози отбелязват 120-ата годишнина от създаването на Археологическото дружество във Варна с мобилно приложение "Братя Шкорпил - пазители на историческата памет", информира БТА. Разработката, която дава богата и не дотам популярна информация за братята Херман и Карел Шкорпил, е по идея на археолози от Регионалния исторически музей във Варна и е дело на Петър Атанасов. Освен като пазители на историческата памет на страната ни, двамата чехи са представени и като енциклопедични учени, поставили основите на различни науки у нас. По тяхна идея, на 12 декември 1901 година е създадена и организацията на археолозите. Сред учредителите са представители на интелигенцията, администрацията, морски офицери и църквата. За председател е избран тогавашният кмет на Варна, а сред членовете на дружеството са директорите на Мъжката и Девическата гимназии в града, които веднага намират място и за музейната сбирка, натрупана дотогава с помощта на братята Шкорпил. През последвалите години Карел Шкорпил става председател на дружеството, а заради огромните му заслуги е преизбиран на поста дори когато се премества да живее в София.
Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на..