Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вижте как сурвакарската традиция може да обедини българи и чужденци

Снимка: БГНЕС

Първите часове на Новата година в България започват с обичая сурвакане – обхождане на къщите от група деца или млади мъже, които потупват със специално украсена пръчка, наречена „сурвачка“, членовете на семейството и изричат благопожелания за здраве и щастие.

Този обичай е решил да популяризира в цял свят Марин Христов – Христе. Известният певец, музикант и артист от Ботевград приканва българи и чужденци да се сурвакат пред забележителностите в местата, където живеят, например, пред Айфеловата кула в Париж, пред пирамидите в Египет и пр.. Всички заснети и изпратени материали ще бъдат събрани в един видеоклип.

„Първоначално искахме да обединим по някакъв начин българите по света и решихме, че това ще бъде чрез традицията на сурвакането. Ритуалът е български, но не пречи да бъде въведен и в по-голяма група от хора, защото смятам, че би било интересно“ – обяснява идеята Марин.

Вече има потвърдени участия не само от приятели и познати на младия човек от близки и далечни точки на земята, но и от чужденци от Европа, Австралия, Южна Америка. Предварителните разговори, които води, карат Марин да се замисли какво са традициите, колко е трудно разчупването им и колко по-лесно българите приемат чуждите обичаи.

„Светът е едно голямо село. Той може да бъде едно голямо семейство за хората, които желаят да живеят по този начин. Но за онези, които не желаят, винаги разделението, границите ще са от съществено значение“ – с горчивина признава Марин Христов.


Той е убеден, че всеки от нас носи българското в себе си в по-малка или по-голяма степен. И може да запознае и чужденците с част от прекрасните ни традиции.

Идеята е чужденците, които ще се включат, да го направят със собствени наричания. Във видеоклипа, който ще сглобя, няма да се чува текстът, но всеки чужденец, при самото сурвакане може да използва свои думи и наричания от собствения си народ. Не подканвам никого да заучава някакви мантри и незнайни слова за тях. Просто да си пожелават разни хубави неща чрез самото сурвакане“ – казва Марин.

С надеждата неговата лична инициатива да обедини и сплоти хората по случай настъпващите празници, Марин Христов отправя и своите пожелания:

Марин Христов - Христе

„Моите лични са, както смятам и на всеки друг човек – здраве, щастие, за което всеки от нас трябва да се бори и да отстоява. И да имаме възможност да вървим напред, да се развиваме по някакъв начин, с помощта на Бог, разбира се. Искам да благодаря на БНР-Радио България, че откликна и наблюдава какво се случва, че е будно. Благодаря за вниманието и желая на всички слушатели да са живи и здрави и да преоткриват и намират себе си и през Новата година!“

В инициативата може да участва всеки желаещ, като запише кратък клип и го изпрати на Марин Христов.

А ето и как да си изработите сурвачка:

Използва се дрянова пръчка, като клонките ѝ се свиват във формата на кръг. За украсата са необходими разноцветни вълнени конци или прежда, нанизани пуканки, сушени сливи, чушки и панделки. На върха се прикрепва ябълка и задължителната „златна“ паричка – за да е здрава и богата годината. С леко потупване по гърба се пожелава здраве, щастие, късмет и благополучие.

Снимки: личен архив, БГНЕС, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10