Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тема от европейската радиомрежа „Евранет плюс“

Бъдещите университети ще създават заедно знанието

Разширените параметри на програмата Еразъм + предоставят възможност за създаването на образователна инфраструктура от ново поколение

Снимка: creativeeurope.bg

Как изглежда един университет без граници – средище, в което независимо в коя част на Европа се намираш, получаваш достъп до висше образование. С тази задача се е заел алианс от пет европейски реформаторски висши училища - Университетът Париж VIII Сен-Дени (Франция), Университетът Констанц (Германия), Университетът Роскилде (Дания), Егейският университет (Гърция) и Нов български университет (България).

Те са обединили усилия, за да създадат различни образователни формати, привличащи неограничен брой студенти - летни занимания, интензивни училища, модули от курсове, пътуващи семинари, магистърска и докторска програма. За преподавателския състав също са предвидени различни възможности, в т.ч. езикови курсове и семинари за повишаване на квалификацията. По думите на заместник ректора по международната дейност на НБУ – гл. ас. д-р Димитър Трендафилов, идеята на този алианс е да се излезе от класическия тип кампуси, за да бъдат привлечени за партньори представители на бизнеса и неправителствения сектор в съответната европейска държава.

„С партньорите в Алианса ще имаме много по-големи възможности да кандидатстваме и да развиваме проекти, които да теглят университетите напред. Университетите са ценни изследователски звена, които не просто трябва да предават, но и да създават знание. В рамките на Алианса имаме тази възможност заедно да създаваме знание и там където не можем да го постигнем да имаме отворени врати за споделяне на добри практики.“


Алиансът, за който говори гл. ас. д-р Димитър Трендафилов, е основан благодарение на разширените параметри на европейската образователна програма „Еразъм +“, която започна през 2014 г. като продължение на програмите "Учене през целия живот" и "Сократ". Целта ѝ сега е да съдейства за изграждането на образователна инфраструктура от ново поколение, която да развие висшето образование в ЕС за десетилетия напред. 

„В случая Еразъм+ ще бъде кръвоносната система на тези алианси, а защо не и връзката с други алианси и останалите университети, част от тази университетска мрежа – пояснява Димитър Трендафилов. - Това ще дава възможност и за мобилност на студенти към другите алианси. Искаме да насърчим студентите да пътуват повече, да се докоснат до други култури и езици, до друг начин на провеждане на обучения и това да не бъде само една екстра в обучението им, а основна част от образованието по принцип.“

Автор: Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънце и по-високи температури в почивните дни

В събота , 6 юли, ще е слънчево, на места с купеста облачност в следобедните часове. Температурите ще продължат да се повишават. Минималните ще са между 15 и 21°, в София 17°. Максималните ще достигат 30 – 35°, в столицата 30°.  По..

публикувано на 05.07.24 в 19:45

Ретро автомобили на парад в Бургас

XVII парад на класически автомобили и мотоциклети ще се проведе в Приморския парк в Бургас в събота, от 10 до 14,30 ч. Над 150 колекционери от Бургас и страната ще се включат в него, каза за БНР Бургас Димо Джамбазов, председател на Сдружение авто..

публикувано на 05.07.24 в 17:15

Мотористи се събират на събор край пещерата Леденика

От 5 до 7 юли поляните край пещерата Леденика до Враца ще се превърнат в мотостолица на България. Стотици любители на високите скорости от цялата страна ще вземат участие в поредното издание на Националния мотосъбор Враца – Леденика...

публикувано на 05.07.24 в 09:10