Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на една малка болница – между частното предприемачество и справедливата политика на държавата

Снимка: БНР-Стара Загора

Осигуряването на адекватно лечение на българите, които живеят извън няколкото най-големи града в страната е истинско предизвикателство в последните години. Въпреки че хората все повече имат нужда от здравни грижи, особено в райони с промишленост като област Стара Загора, където голяма част от населението е заето в ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток", недалновидна политика доведе до фалит една от големите болници, тази в Раднево /Южна България/. Въпреки изплатените от общината 3 млн. лв. през миналите 4 години, тя е натрупала повече от 1 млн. лева задължения и е фалирала, сградата и оборудването са оставени в окаяно състояние, а хората в града – без специализирана медицинска грижа.

В края на годината сякаш промъждука светлинка в тунела. Появи се инвеститор, който въпреки тежката ситуация иска да вложи средства и опит, за да върне към живот тази стара българска лечебница. Регионалните медии оповестиха, че отскоро собственик на болницата в Раднево е Ибрям Алиев, предприемач от Сливен. А още по-важната новина е, че той планира да отвори здравното заведение през февруари-март 2022-а и отново да започне прием на пациенти, първоначално във вътрешно и неврологично отделение. Казва, че тази спасителна дейност е закъсняла, защото от три месеца болницата е с прекратен договор със здравната каса, а персоналът е напуснал. Да се намерят нови медицински специалисти ще бъде много трудно - голяма част от напусналите лекари вече са сменили местожителството си в търсене на нова работа. В тази сложна ситуация Ибрям Алиев разчита най-вече на натрупания значителен опит в управлението на по-големите лечебни заведения, които притежава в Сливен, Пловдив и Ямбол. Наясно е, че без добро ръководство, без така важната апаратура и без наличието на обучени специалисти, няма как от една сграда да стане истинска болница.

„Ние още нищо не сме спасили от болницата в Раднево, защото само откупихме сградата и в момента плащам задълженията“ – казва пред Радио България Ибрям Алиев.

Ибрям Алиев

„Медицинският център го разработихме, вече има трима-четирима лекари, има пулмология, физиотерапия, клиничната лаборатория пуснахме – това са последните неща, но за болницата още е рано да се говори. Предстои да минат инспекторите от РЗИ да проверят всичко и чак тогава може да започне работа. Ще се опитаме да предложим всичко, което имаме като специалисти и възможности, но не зависи само от нас. Материално-техническата база на всички общински и държавни болници е остаряла и трябва да се подновява. Време е сегашните политици да мислят за отваряне на нови болници не според нечие желание и комисионните, а според нуждите на хората. Аз не съм давал комисионна на никого и много трудности и пречки срещам. Ние, българските инвеститори не можем да се справим с административните спънки, които срещаме в страната ни, а как да дойдат чужди инвеститори. Това е проблемът. Нещата трябва да се разрешават по-бързо у нас, времето не чака.“

Административните недомислици, които от години среща в работата си Ибрям Алиев, са много. Той недоумява, как с пари от данъците на гражданите години наред се подпомага дадена болница, поликлиника или медицински център, а в същото време един частен инвеститор в здравеопазването не получава същата помощ. Парадоксът е, че той като данъкоплатец също внася средства в помощ на държавната болница, която се явява негов конкурент. По думите му, болницата в Раднево е красноречив пример за неправомерно изразходвани средства:

„Например, тук се е плащало до последно да се охранява касата на болницата, в която има 68 лв., но за нейната охрана за 6 месеца са похарчени 2400 лв. без ДДС за сигнално-охранителна техника. Не е имало никаква поддръжка на сградата. Надеждата ми е, че новото правителство ще отвори конкурс за проекти и ние ще можем да кандидатстваме, за да възстановим поне отчасти болницата. Защото българинът заслужава да живее по-добре, да получава по-добри услуги в нова, ремонтирана болница. Да има по-добри санитарни възли, хигиенни материали и въобще битови условия в болниците.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще е облачно, но студът ще отслабва

В четвъртък  минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°, в източните райони до минус 8°. В София ще е около минус 3°. През деня ще се заоблачи и над Източна България и над по-голямата част от страната ще е облачно. До обяд слаб дъжд, примесен със..

публикувано на 12.02.25 в 18:15
Искра Михайлова

"Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата реактора за АЕЦ "Белене"

Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от най-напредналите проекти за ядрена централа в Европа и ние имаме възможността да бъдем сред първите държави,..

публикувано на 12.02.25 в 13:56

Германия депортира 7 бежанци в България

Германската провинция Северен Рейн-Вестфалия извърши първи чартърен полет за депортация на бежанци, съобщи bTV.  На полета е имало 7 млади мъже от Афганистан и Сирия. Те нямат криминални прояви. Депортацията е по силата на Дъблинското..

публикувано на 12.02.25 в 12:50