Докато се възстановява успешно от коронавирус във ВМА-София, световно известният аниматор Теодор Ушев не спира да рисува и да отправя послания в социалните мрежи. Тео е най-награждаваният български аниматор. Филмите му печелят над 80 приза, а за „Сляпата Вайша“ има номинация за Оскар. А в началото на кариерата му важна роля играе и „Радио България“.
В един от последните си постове, обичаният от българите творец качи своя рисунка на … очите на лекарите, които се грижат за него в болничното отделение, със следния коментар:
„Най-тъжното нещо на тази болест, е че дори не можеш да видиш лицата на хората, които са те излекували. Виждаш само очите им. По тях съдиш, дали ти се усмихват, дали са уморени. Всичко минава през тях. Отначало, дори не можеш да се ориентираш кой–кой е. После свикваш. Ти си цял, човек пред тях. А те – те са едни тревожни, но светещи, изпълнени с доброта и грижи очи...“
„Поклон пред тези хора, медицинските работници. Дано ги разпозная някой ден на улицата, когато ги срещна. Затова си позволих да ги нарисувам, за да ги помня.“
Тео Ушев постъпи за лечение във ВМА по празниците, в края на годината, дни след като обяви, че си е поставил бустерна доза. Въпреки това аниматорът не съжалява, че се е имунизирал. От болничната си стая, той нарисува лицето на страха и нарече рисунката си:
Fear. A look at the eyes of a neighbour. Sketches from the Covid chamb.
Страх. Поглед на болен човек. Рисунки от Ковид стаята.
Талантливият аниматор публикува цяла серия от красиви пейзажи, които се виждат от прозореца на ковид отделението. В тях централно място заема любимата на софиянци планина Витоша. Това е една от най-новите му рисунки, наименувана е Landscapes from the Covid chamb. Sunny winter day at Vitosha mountain.
Съставил: Венета Николова
Рисунки: Теодор Ушев
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА..
От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков. Това съобщи пред БНР бившата водеща на едно от популярните преди време телевизионни предавания "Море..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..