Илко Бояджиев и Запрян Момчилов познават от първо лице зависимостта, ала успяват да прекрачат през залостените й врати. Днес те застават от другата страна, помагайки на събратя по съдба да открият ключа към собствената си свобода.
Осемнайсет души, водещи битка със себе си и за себе си, заедно посрещнаха първата Нова година на терапевтичния център за зависимости „Св. Илия”. Разположеният в подножието на Стара планина и недалеч от Габрово комплекс беше открит през пролетта на м.г., изцяло подкрепен с лични средства. За някои от участниците това е поредният шанс да се изтръгнат от хватката на наркотиците.
„Трудно е да извършиш някаква промяна в себе си, дори без да си зависим – казва Илко Бояджиев, консултант в центъра и основател на фондация „Общност в помощ на зависимите”. – Проблемът още повече се усложнява, когато налице е личностно разстройство, каквото всъщност представлява зависимостта. Аз имах своите ментори и обучители, участвал съм в подпомагането на доста момчета като мен и продължавам да го правя. И е важно хората да знаят, че има професионална помощ за такъв проблем, който не бива да се крие, да се подценява. Човек не може сам да се избави от зависимост, затова и ние сме тук, за да помогнем.”
Терапевтичният център следва модел, утвърден от Световната федерация на терапевтичните общности. Грижата за наркозависимите в него трае девет месеца – в защитената среда никой не се вживява в ролята на шеф, а напредналите във възстановяването си поемат отговорности и помагат на другите.
Повечето от посетителите на центъра са посегнали към дрогата още като деца. Мартин и Калоян не правят изключение от това правило, но най-после могат да се похвалят с осем „чисти” месеца. Единият от тях ще продължи лечението си в затворената общност, а другият вече живее на квартира и скоро ще започне работа.
„Останах без жилище, без приятели, без работа и само едно ме интересуваше – започва разказа си Мартин. – В началото злоупотребявах заради бившата си жена, заради този или онзи. Но вече се уморих да бъда наркоман.”
„При мен също всичко се срина, надолу много лесно се отива – добавя Калоян. – Не можех да живея нито с веществата, нито без тях. Не бях способен да ходя на работа, да спя, да се храня, а в същото време нямах пари да си купувам. Имам само майка, която страдаше и се чувстваше толкова безпомощна, колкото страдах и се чувствах и аз. Тя търсеше помощ – докато обаче самият аз не го поисках истински за себе си, никога не се получаваше. Звучи лесно на думи, но това са много усилия, много болка, много лишения, много гняв и много борба със себе си.”
Екип от клиничен психолог, социален психолог, консултант с опит в зависимостите, лекар психиатър, арт терапевт, превежда участниците в програмата през осъзнаването на проблемите, себепознанието и справянето с емоциите. От ключово значение е също така разбирането, вместо обичайното навикване, с което наркозависимите са свикнали.
„Центърът сближава чрез груповата терапия – казва още Мартин. – Там са хората, които могат да ме разберат през какво преминавам. Приемам ги като семейство – иначе нито с наркоманите се чувствам наркоман, нито с независимите независим. Когато съм навън и съм чист, имам нужда от хора около мен, на които да мога да споделя какво ми е, без да ме съдят.”
Мартин и Калоян опитват да се освободят от стигмата спрямо наркозависимите като се свързват с нови хора. В това отношение срещат разбиране в общината, която им съдейства да се включват в местни инициативи.
Основателите на центъра помагат на зависимите с всичко необходимо, но всеки сам трябва да извърви пътя си, подчертава Илко Бояджиев. „При нас е малко по-различно – ние трябва да сме отговорни, да заслужим здравето си. Така че през Новата година нека си пожелаем сили, за да оздравеем”, призовава той.
Съставил: Диана Цанкова (по репортаж на Велина Махлебашиева, кор. на БНР в Габрово)
Снимки: Facebook / Терапевтичен център „Св. Илия”Днес се навършва една година от отвличането от хутите в Червено море на двама български моряци като част от екипажа на кораба Galaxy Leader. По този повод молебен за здравето и спасението на сънародниците ни беше отслужен в моряшкия храм "Свети..
Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..
Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..