„Черен лебед“ или Black Swan е революционен дрон, който може да се приземява на къси и неасфалтирани писти и да доставя стоки от и до отдалечени и трудно достъпни кътчета на планетата с 80% по-ниски разходи от сегашните самолети. Българската иновация бе представена в края на 2021 г. на летище София лично от нейните създатели – братята Свилен и Константин Рангелови. Междувременно разработката привлече вниманието на две от най-големите спедиторски компании в света. Очаква се първите търговски полети на Black Swan да стартират в средата на 2022 г. от летищата в Лиеж (Белгия) и Бреша (Италия).
„Летяща „баничарка“ – така, с известна доза ирония и щипка умиление, Свилен Рангелов определя малкия безпилотен самолет – резултат от 7 годишните усилия на основаната от него и брат му технологична стартъп компания. Ето как създателят говори за своето творение:
„Летяща „баничарка” – това е описанието на неговата употреба. Иначе като визия много наподобява обикновен самолет. Просто няма пилотска кабина, много по-оптимизирана е формата му. Има си фюзелаж, който е 8 метра дълъг и витлов двигател със 140 коня, монтиран отпред на фюзелажа. Има две криле с общ размах 16 метра, както и стандартна конфигурация на опашката. Визуално той изглежда много конвенционално.“
„Черен лебед“ е метафора, отнасяща се към непредсказуеми събития с голямо социално или икономическо въздействие в обществото. Именно такъв ефект се очаква да предизвика българският мини самолет върху съвременната индустрия за превоз на товари. „Иновациите са винаги много скъпи, а тук ние правим пробив с иновация, която е евтина и достъпна за масово производство“, обяснява Свилен. Създаденото средство може да пренася 350 кг. и спокойно да прелети с тях до 2 500 км.
„Например, можем да летим от София до Варна за 2 лв. на килограм и да прекосим това разстояние за 2 часа“ – допълва Свилен. По образование той е икономист. Учи в Американския колеж в София, след което завършва в САЩ. Константин пък е авиокосмически инженер. Идеята за нестандартния мини самолет се ражда преди 7 години от един разговор между двамата братя.
„Брат ми живееше в Холандия, беше започнал работа в компания за авиотехническо инженерство и един хубав ден ми заяви, че му липсва българското сирене и попита, кога пак ще му ходя на гости, за да му занеса. А аз леко подразнен му отвърнах: „Няма да идвам скоро. Нали си инженер, направи дрон и ще ти го пратя по него!“.“
Днес, 7 години по-късно разработката им е напът да промени изцяло представите ни за спедиторски услуги. Наскоро един от световните лидери в областта на логистиката обяви плановете си да закупи 4 000 бройки от нашенския транспортен дрон с идеята да постигне целите си за въглеродна неутралност до 2050 г. Причината? Един полет на българския „Черен лебед“ отделя по-малко вредни емисии от най-обикновената доставка с автобус, а цената е същата! Междувременно братя Рангелови се надяват в близко бъдеще милиарди хора по света да усетят ползите от тяхната иновация.
Снимки: личен архив
За поредна година в навечерието на Деня на християнското семейство свещенослужители и техни близки ще дарят кръв за нуждаещи се пациенти. Акцията ще се проведе в Кръвния център на Военномедицинската академия в София. Така с..
През нощта ще е предимно ясно, с разкъсана средна и висока облачност. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен южен вятър. В сряда ще е ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от..
За ръст на заплатите от поне 10% във всички бюджетни сфери и по-значително увеличаване на доходите в образованието, здравеопазването и МВР през 2025 г. настояват от профсъюза КНСБ. В Бургас лидерът на синдиката Пламен Димитров обяви, че при..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..