Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасяването на българските евреи от депортация е дело на цялото българско общество

Снимка: БГНЕС

„Със спасяването на близо 50 000 български евреи нашият народ доказва, че съпричастността, толерантността и уважението към човешката личност са му дълбоко присъщи“. С тези думи председателят на парламента Никола Минчев припомни акцията по спасяването на българските евреи от депортация, по време на Втората световна война, на възпоменателно събитие в Софийския университет, с което бе отбелязан Международният ден в памет на жертвите на Холокоста.

В речта си председателят на парламента цитира част от писмото на четиридесет и тримата народни представители от 25-ото ОНС, противопоставили се на депортирането - "честта на България и на нейния народ е не само въпрос на чувство, тя е преди всичко елемент от нейната политика, тя е политически капитал от най-голяма стойност и затова никому не е позволено да го разпилява без оправдание, което би се споделило от целия народ".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Лондон освещават новия български храм "Свети Йоан Рилски"

Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който вчера отслужи и Възкресна вечерня, а храмът и пространството около него се изпълниха от стотици..

публикувано на 23.02.25 в 10:05

Български младежи ще опознават Европа чрез безплатно пътешествие с влак

558 българи на 18-годишна възраст ще могат да осъществят мечтано пътешествие с влак из Европа, да се учат от други култури и да изграждат нови приятелства. Те са избрани да получат безплатна карта за пътуване от кампанията DiscoverEU. За есенното ѝ..

публикувано на 23.02.25 в 10:05

Българо-македонската комисия по историческите въпроси не отчита напредък

Без напредък е преминало заседанието в Скопие на комисията по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, предаде БТА. На 21 и 22 февруари комисията за пореден път е обсъждала как в македонските учебници за 7-и клас е..

публикувано на 23.02.25 в 10:00