Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме Успението на равноапостола Св. Кирил - Константин Философ

Снимка: архив

Според житието на Константин Философ, наречен в монашеството Кирил, той произхожда от знатни родители в Солун. Даровитото дете е изпратено в знаменитата Магнаурска школа в Константинопол. Заради знанията му е наречен Философ и е назначен за преподавател в школата и за патриаршески библиотекар. Изпълнява множество дипломатически мисии за ромейската империя.

В молитви и пост създава славянобългарската азбука и заедно със своя брат Методий превеждат на старобългарски Евангелието и редица богослужебни книги. Изпратен е на просветителска мисия в Моравия. След нея отива в Рим, където пред папата защитава правото на българи и славяни да извършват богослужения на родния си език, който е признат за богослужебен. Папа Адриан II освещава направените преводи.

Св. Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г. и е погребан в църквата "Св. Климент Римски".

В „Проглас към евангелието“ светецът ни е оставил великолепния поучителен стих:
„Голи са без книги всички народи,
не можейки да се борят без оръжие
с противника на нашите души......“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

д-р Мустафа Хаджи

Съпричастието е в същината на празника Курбан байрам

Хората с мюсюлманско вероизповедание в България празнуват Курбан байрам. "К урбан е арабска дума, която означава приближаване. Ч рез  жертвеното животно мюсюлманите правят всичко възможно да се доближат до милостта на Аллах" – посочва в..

публикувано на 16.06.24 в 07:45

120 години от рождението на Атанас Далчев – един от най-големите поети на България

Към Родината Не съм те никога избирал на земята. Родих се просто в теб на юнски ден във зноя. Аз те обичам не защото си богата, а само за това, че си родина моя. И българин съм не заради твойта слава и твойте подвизи и твойта..

публикувано на 12.06.24 в 10:05

Изложба в София представя древните "повелители на солта" от Провадия

В София ще бъде представена изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр.". Временната експозиция ще бъде официално открита на 11 юни в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН). Тя се посвещава..

публикувано на 08.06.24 в 15:25