Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска технология ще измерва радиацията на Международната космическа станция

Снимка: архив

Приборът Liulin-SET, разработен в Института за космически изследвания на Българската  академия на науките ще полети в космоса на 19 февруари. Ръководител на научния колектив е проф. Цветан Дачев.

Това е 23-тият прибор, разработен в секция „Слънчево-земна физика“ на института, който ще работи в космоса. Той е създаден по поръчка на американската фирма „Технологии за космическото пространство“ (Space Environment Technology, Pacific Palisades, CA, USA) и влиза в модула ARMAS (Automated Radiation Measurements for Aerospace Safety). След успешно преминалите изпитания Liulin-SET ще измерва дозата космическа радиация на Японския експериментален модул, който е част от МКС. След период от 6 месеца до една година ARMAS и включеният в него Liulin-SET ще бъдат върнати на Земята за анализ на натрупаните данни. Дозата космическа радиация е ключов параметър за здравето на космонавтите и астронавтите на борда на МКС, съобщават от БАН.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България предлага подкрепа за пострадалите украински деца от болницата в Киев

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов предложи деца, преживели ракетния удар на 8 юли 2024 г. срещу най-голямата многопрофилна детска болница в Украйна, да получат подкрепа за възстановяване и рехабилитация в почивни бази у нас. В..

публикувано на 09.07.24 в 17:45

Български доброволци и полицаи ще оказват помощ на олимпиадата в Париж

Сред подбраните доброволци от цял свят петима българи ще съдействат на спортистите и на публиката по време на олимпийските игри в Париж, съобщи френският посланик в София Жоел Мейер. В интервю за в-к "Дневник“ той допълва, че 35 български полицаи ще..

публикувано на 09.07.24 в 15:10

България днес - 8 юли 2024 г.

В „България днес“ на 8 юли говорим за еволюцията и кризите в IT сектора и как това се отразява на възможностите за работа в сферата на високите технологии. Разговаряме за академичното изучаване на български език в Албания с доц. Раки Бело, преподавател в..

публикувано на 08.07.24 в 19:00