Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българин покори Килиманджаро в подкрепа на деца от Кения

Мартин Петров
Снимка: личен архив

Мартин Петров от Видин покори най-високата точка в Африка с благотворителна цел, съобщи БТА. Българинът издигна родното знаме на връх Ухуру (Килиманджаро) – 5895 м, заедно с флага на Лайънс клубовете на 17 февруари в 9:30 ч. местно време.

Експедицията му е с благотворителна кауза „Килиманджаро за деца“ или „Kili For Kids” и е част от международната инициатива на Фондацията към Лайънс клубовете (LCIF) „Kilimanjaro for Kids“. Целта е да се съберат средства за изграждане на учебен център за деца-сираци и със самотни родители в Кения. Мото на българското участие в кампанията е „Не всички можем да изкачим планина, но всички можем да променим нещата!“ 


Очаква се алпинистът да слезе от върха и да достигне до изходната точка до 18-ти февруари вечерта. 
Килиманджаро е единственото място в Африка, където има сняг и средно около 40 на сто от хората, решили да го покорят успяват да достигнат до върха. Според статистиката, средно 10-15 души годишно намират смъртта си при изкачването. По пътя към върха се преминава през пет различни екосистеми – от савана до алпийска пустош. На върха, в дървена кутия е поставена книга, в която всеки, който е покорил Ухуру, записва своето послание. Именно там Петров написа „Убунту – аз съм, защото сме ние!“. Убунту е думата, която изразява съпричастността и доверието между хората в Африка.

Това не е първото изкачване с кауза за Мартин Петров. През 2020 година българинът покори Монблан и посвети успеха си на борбата с диабета.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Цветан Найденов – един българин в Шаолин

Той е дете на прехода, роден в края на 1989 година в София. Израснал е с филмите за кунгфу и мистиката на манастира Шаолин в Китай. Пътят му минава през тренировки по айкидо, НАТФИЗ и класа на проф. д-р Александър Илиев, където завършва висшето си..

публикувано на 02.04.24 в 11:15

Боряна Мургина: Логопед е нужен и за българчетата от неделните училища в чужбина

Човекът е част от обществото и трудно би живял без да общува. Затова грижата за доброто представяне пред другите започва още в ранна възраст, когато се учим да говорим. Всичко започва в семейството, но забързаният начин на живот забавя развитието в..

публикувано на 28.03.24 в 12:10
Анита Екенова

Анита Екенова от Лион: С народния танц на сцената усещам, че нося цяла България със себе си

Ако българската държава трябваше да инвестира средства, за да направи 11 събития, посветени на българските празници и фолклор в Милано, да организира още толкова прояви в Мюнхен, в Копенхаген, в Лион, Атина или където и да било още в Европа, какъв ли..

публикувано на 21.03.24 в 06:30