Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тихият подвиг на българките по време на борбите за свобода

Райна Княгиня. Художник Васил Горанов.
Снимка: архив

Техният героизъм и отдаденост са останали в сянката на мъжките подвизи, далеч от вниманието на историци и хроникьори. Но българските жени по нищо не са отстъпвали на мъжете, когато е ставало дума за отстояването на ценности като свобода, достойнство и независимост. По време на османското владичество българки са се борели рамо до рамо с мъжете срещу подтисничеството на нашественика, понякога и с оръжие в ръка. Бунтовнички, воеводи, куриерки, знаменоски, парламентьорки … ролите им в националноосвободителното движение са били безброй.

Знае се за 55 жени-хайдути по време на т.нар. хайдушко движение, както и за десетки българки, които, по време на Арилското възстание през 1876 г., са взели участие в защитата на Батак, Брацигово, Перущица.

Румена ВойводаМного примери могат да бъдат дадени за приноса на жените в Руско-турската война /1877-1878/, както и след Освобождението - от Сръбско-българската война (1885), когато на фронта са се подвизавали т. нар. „Видински амазонки“ .

За жените-героини разказва публикацията „Българските жени в борбите за национално освобождение“ от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05
Дървовидна хвойна в резерват „Тисата“

В България е най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна в Европа - "Тисата"

Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват.   Дървовидната хвойна е южен..

публикувано на 17.10.24 в 08:40

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57