Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Тодоровден се преплитат езически вярвания и православна традиция

Снимка: архив

Днес /12 март/, българите отбелязват един най-обичаните си църковни празници в първия съботен ден от Великденските пости, като възпоменават паметта на християнския светец-воин св. Теодор Тирон, почитан като великомъченик от Православната църква.

Затова на Тодоровден празнуват всички с имена Тодор, Теодор, Тея, Божидар и пр. Наричат го още Тодорица или Конски Великден, тъй като празникът се отбелязва в цялата страна с различни ритуали, но кулминацията са надбягванията с коне или т.нар. кушии.

Тодоровден е на границата между зимата и пролетта. Според поверието, след него денят започва да расте, а времето постепенно се затопля. На този ден, всеки собственик на кон следва да го включи в кушиите, като за целта животното се окичва с венци от цветя. А обредните хлябове, които се месят на Тодоровден, са във формата на подкова или на конче и се украсяват с орехи, царевица и чесън.

Още за традицията и песните, свързани с този уникален български празник ще научите и от следващата публикация от колекцията с материали на Радио България:

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35