Викторината на Радио България сред многоезичната ни аудитория от целия свят показа недвусмислено, че чужденците са добре запознати с пролетните традиции на българите и най-вече с персонажа на баба Марта.
На въпроса „Коя е Баба Марта – добра фея, вещица, митичен фолклорен персонаж, гадателка или приказен герой“, над 75% от онлайн потребителите на Радио България отговориха правилно, а именно, че:
Баба Марта е фолклорен персонаж, свързан с най-колоритната и популярна българска традиция.
На Баба Марта и първия ден на месец март българите посвещават поредица от цветни обичаи, посветени на идващата пролет, за които неведнъж сме ви разказвали в нашата фолклорна рубрика.
Празникът е символ на новото начало и носи пожелания за здраве и плодородие. На този ден, от незапомнени времена, българите закичват себе си, децата си, дори домашните животни с мартеници (усукани бяла и червена нишка).
В миналото през целия месец март предците ни извършвали обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици.
Традицията да си подаряваме мартеници се е запазила и до днес. Тя носи радост, вяра и надежда на малки и големи.Подготовката за празника започва още от средата на месец февруари, когато българските градове грейват със сергии, отрупани от мартеници с какви ли не фигурки и послания.
Според поверието Баба Марта е люта и капризна старица. Тя е представена или като сестрата или като жената на Голям и Малък Сечко (така са наричали месеците януари и февруари) и е винаги недоволна от тях. Причините са няколко, но най-честата е защото са й изпили виното.
Коя е Баба Марта? Вижте още в материала „Женският” месец март във фолклора и съвремието“ от колекцията на Радио България.
Някога хората били убедени, че с промените на настроението си, Баба Марта оказва влияние на времето. Когато тя е весела и засмяна е слънчево и топло, но ядоса ли се, небето се покрива с гъсти облаци и задухват студени ветрове. До ден днешен българите са убедени, че Март е месец на жената, защото притежава нейния капризен и непостоянен нрав. А вие съгласни ли сте с това?
Пишете ни на редакционния е-мейл – radiobulgaria@bnr.bg, и не пропускайте да се включите във викторината ни. Следващият въпрос ще се появи съвсем скоро на страниците на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Снимки: архив, БГНЕС
Десето издание на Националния фестивал на лавандулата се провежда на 14 и 15 юни в чирпанското село Средно градище. Там са едни от най-старите лавандулови насаждения в страната, които съществуват повече от 80 години. Концепцията на празника е..
На днешния ден, 13 юни, православната ни църква отбелязва Възнесение Господне, когато възкръсналият Христос се възнася отново на небето при Своя Отец. Големият християнски празник е винаги в четвъртък, на четиридесетия ден след Възкресение Христово...
В пловдивското село Златитрап днес, 11 юни, от 11.30 ч. ще открият в национален мащаб жътвената кампания 2024-та. Събитието е част от европейската инициатива "Хляб на мира" , която обединява дванадесет държави от Централна и Източна Европа...
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни..