През 1962 година френският поет, сценарист, актьор и режисьор Жан Кокто отправя послание по повод Световния ден на театъра – 27 март. Инициативата за определяне на специален ден, посветен на едно от най-древните изкуства, разпространено във всички култури по света, е на Международния театрален институт. А посланието от театралните среди идва всяка година, изразено от някой от артистите със световна слава.
Театралното изкуство има свой универсален език, създава непосредствена и въздействаща комуникация със зрителя и неизменно заема своето място в живота на съвременния човек. В България театърът придобива бързо разпространение.
Началото на театралното изкуство у нас се свързва с името на възрожденския учител, драматург, общественик и журналист Добри Войников (1833 – 1878). Той е и първият български режисьор и автор на театрални пиеси, а най-известната, поставяна и до днес е „Криворазбраната цивилизация“ от 1871 г.
Първият професионален театър в България е създаден през 1881 г. в Пловдив. Двамата французи – Босси и Брюн, превръщат в хотел красива стара къща. За да се конкурират с два други хотела в града, те решават да направят в двора си нова сграда специално за театрални представления. Театърът имал 17 ложи с общо 64 места, елипсата на партера побирала 250-300 стола. Така се появява първият театрален салон у нас. Той се е наричал международен театър „Люксембург“ и става факт близо 20 години, след като в България вече са изиграни първите театрални постановки.
В Световния ден на театъра за 48-ми път ще бъдат връчени годишните отличия на Съюза на артистите в България. Националните награди за сценични изкуства „ИКАР“ открояват постижения в 22 категории, сред които за дебют, водеща мъжка и женска роля, режисура, сценография, музика, а също за драматичен, куклен и танцов спектакъл и пр.
От Съюза на артистите в България съобщиха в аванс, че ще има трима носителите на специалните награди ИКАР 2022. За Чест и достойнство отличието се присъжда на актьора Симеон Алексиев, за Изключителен принос към музиката по предложение на Гилдията на музикалните артисти се присъжда на певицата Мими Николова, а за Изключителен принос към българския театър наградата се присъжда на режисьора Асен Шопов.
Изкуството е вечно и театърът, независимо от обществения строй винаги има своята възторжена публика – това е посланието на изложба, посветена на сценографията от 60-те до 80-те години на миналия век. Тя ще бъде открита на 28 март в галерията на Българския културен институт в Берлин. Чрез документални кадри експозицията ще върне публиката в театралния живот от времето, когато изкуството е било ограничено от държавната идеология и пропаганда в България.Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..