Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват националните награди за сценични изкуства ИКАР 2022

На 27 март Театърът празнува

Българският културен институт в Берлин ни връща към сценографията от 60-те до 80-те години на миналия век

Снимка: Ани Петрова

През 1962 година френският поет, сценарист, актьор и режисьор Жан Кокто отправя послание по повод Световния ден на театъра – 27 март. Инициативата за определяне на специален ден, посветен на едно от най-древните изкуства, разпространено във всички култури по света, е на Международния театрален институт. А посланието от театралните среди идва всяка година, изразено от някой от артистите със световна слава.

Театралното изкуство има свой универсален език, създава непосредствена и въздействаща комуникация със зрителя и неизменно заема своето място в живота на съвременния човек. В България театърът придобива бързо разпространение.

Началото на театралното изкуство у нас се свързва с името на възрожденския учител, драматург, общественик и журналист Добри Войников (1833 – 1878). Той е и първият български режисьор и автор на театрални пиеси, а най-известната, поставяна и до днес е „Криворазбраната цивилизация“ от 1871 г.

Първият професионален театър в България е създаден през 1881 г. в Пловдив. Двамата французи – Босси и Брюн, превръщат в хотел красива стара къща. За да се конкурират с два други хотела в града, те решават да направят в двора си нова сграда специално за театрални представления. Театърът имал 17 ложи с общо 64 места, елипсата на партера побирала 250-300 стола. Така се появява първият театрален салон у нас. Той се е наричал международен театър „Люксембург“ и става факт близо 20 години, след като в България вече са изиграни първите театрални постановки.

В Световния ден на театъра за 48-ми път ще бъдат връчени годишните отличия на Съюза на артистите в България. Националните награди за сценични изкуства „ИКАР“ открояват постижения в 22 категории, сред които за дебют, водеща мъжка и женска роля, режисура, сценография, музика, а също за драматичен, куклен и танцов спектакъл и пр.

От Съюза на артистите в България съобщиха в аванс, че ще има трима носителите на специалните награди ИКАР 2022. За Чест и достойнство отличието се присъжда на актьора Симеон Алексиев, за Изключителен принос към музиката по предложение на Гилдията на музикалните артисти се присъжда на певицата Мими Николова, а за Изключителен принос към българския театър наградата се присъжда на режисьора Асен Шопов.

Изкуството е вечно и театърът, независимо от обществения строй винаги има своята възторжена публика – това е посланието на изложба, посветена на сценографията от 60-те до 80-те години на миналия век. Тя ще бъде открита на 28 март в галерията на Българския културен институт в Берлин. Чрез документални кадри експозицията ще върне публиката в театралния живот от времето, когато изкуството е било ограничено от държавната идеология и пропаганда в България.

Снимки: БНР, Български културен институт в Берлин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Български културен институт в Берлин

В Берлин показват документалния филм “Йоргос Гунаропулос от Созопол”

Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..

публикувано на 04.11.24 в 15:51
Илияна Йотова

Илияна Йотова открива изложбата със съкровища от Древна Тракия в Лос Анджелис

Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..

публикувано на 03.11.24 в 06:00

За пиетета към будителите и съвременното измерение на будителството

Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..

публикувано на 01.11.24 в 05:30