Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къмпинг туризмът е все по-предпочитан в България

Снимка: Pixabay

От началото на епидемията несигурната ситуация и постоянно променящите се мерки принудиха хората да търсят нови начини за почивка – далеч от тълпите и по-близо до природата. Така на преден план излезе къмпинг туризмът.

Като форма на отдих, къмпингуването съвсем не е ново в България. Само през 1984 година в страната е имало 117 функциониращи къмпинга. За сравнение, днес в Националния туристически регистър са вписани едва 47.

Страната ни разполага с всички предпоставки за развитието на този тип туризъм – мек климат, живописно Черноморско крайбрежие, уникална планинска природа. Тези природни дадености я правят привлекателна и за туристи от съседните държави, от Европа и Израел.

“В последните две години, предвид сложната обстановка, в която ни се наложи да живеем, кемперите по пътищата на България се увеличиха страшно много. Освен това, с всяка изминала година нараства броят на къмпингите у нас. И мисля, че напоследък превес имат точно този вид пътешествия и почивки близо до природата” – посочи пред БНР Мариана Вълчева, организатор на Петото специализирано изложение за къмпинг туризъм в София. Вече има и български производители на каравани, уточнява Мариана Вълчева и добавя :

“Малки, семейни фирми у нас, които са любители на този вид туризъм, започнаха да изработват персонализирана каравана за лично ползване. И тъй като примерът им е заразителен сред близки и познати, някои от тях се захванаха успешно с тази бизнес ниша. Сега вече и в България, който пожелае, може да си поръча персонализирана каравана по отношение на удобства, материали, цвят, мебелите и т.н.“ 

Анкета на Радио България показва, че българите все повече търсят романтичните къмпинг почивки, но не са удовлетворени от нивото на този вид предлагане у нас.

“Къмпинг туризмът трябва да се подобри като цяло у нас. В момента нямаме реален къмпинг туризъм. Последните 2-3 години се забелязва развитие, но иначе сме много назад”, споделя Димитър, който е запален по къмпингуването и предпочита този тип почивка за семейството си.

“За съжаление къмпингите по Черноморието не са достатъчно и не са оборудвани като хората -без санитарен възел за мен не е къмпинг”, категоричен е 72-годишният Стоян.

Къде се крият проблемите?

На първо място е липсата на адекватна политика по отношение на къмпингуването. В последните три десетилетия станахме свидетели на масово застрояване на Черноморието с хотелски комплекси, а съществуващите още от времето на соца къмпинги бяха задълго оставени без нужната поддръжка. Оцеляха малко недокоснати от бетона крайбрежни кътчета. Именно там, в последните две-три години, „никнат“ нови къмпинги. Често те отговарят на законодателството, но не и на европейските стандарти. Затова много българи се отправят с кемпера или палатката си в чужбина.

“Последните три години не съм била на къмпинг в България, защото още първия път, в който отседнахме на къмпинг в Гърция, решихме да не го сменяме. Определено в Гърция условията са доста добри”, споделя Светла, друг участник в анкетата на Радио България.

В момента Министерството на туризма работи по наредба, която урежда правилата за къмпингуване у нас. А хората, като Светла, за които това е най-добрата форма на почивка, вероятно ще имат все повече основания да разпънат палатката си в България:

“Тази година по всяка вероятност ще бъда отново в Гърция, но се надявам да го съчетаем с къмпинг, макар и по-кратък, и в България. Надяваме се българският къмпинг да ни впечатли и все по-често да сме тук“, коментира още Светла.

Автор: Кристина Абаджиева, стажант

Снимки: Pixabay, camping.bg, Кристина Абаджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мистичната българска пустиня - Побитите камъни са обвеяни в загадки

Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..

публикувано на 05.09.24 в 09:20

Пътувай бавно, почивай активно или как селският туризъм у нас навлезе в нова фаза

Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..

публикувано на 27.08.24 в 10:15

Когато небцето пътешества във времето – кулинарните турове все по-популярни сред младите у нас

Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..

публикувано на 16.08.24 в 09:25