Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български учени участват в международен проект за въвеждането на изкуствения интелект в здравеопазването

Снимка: БАН

Учени от Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките (БАН) ще започнат работа по проекта “Авто-адаптивен невроморфен мозъчно-машинен интерфейс”, свързан с приложението на изкуствения интелект в здравеопазването, информира БАН.

Проектът е финансиран от Европейската комисия, като целта му е да позволи на хора с тежки увреждания на гръбначния мозък да извършват дейности, които не са възможни без помощни средства. В сътрудничество с колеги от Франция, Швейцария и Нидерландия българските изследователи ще създадат механизъм, който да разчита сигналите от мозъка и да ги предава към устройствата, които подпомагат движенията на пациента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 10

В десетия брой на предаването, с водещ Красимир Мартинов, ви срещаме с хора на изкуството, развиващи таланта си в чужда държава:   Деница Грубер и нейният живот, отдаден на илюстрацията в Германия; Иконопиисецът Екатерина Титова – от..

публикувано на 25.07.24 в 12:00
Петър Танев

Петър Танев отрече Украйна да е спряла неговото назначаване за посланик в Киев

По неволя бях въвлечен в спор на институционално и политическо ниво, към което нямам отношение. Това каза за bTV дипломатът Петър Танев, за когото се появи информация в медиите, че е бил предложен за посланик в Украйна по време на кабинета "Денков -..

публикувано на 25.07.24 в 10:06

За Олимпийските игри с любов и гордост по български

Броени дни ни делят от началото на XXXIII Летни олимпийски игри. За трети път в модерната ни история и точно век след последното домакинство най-значимият спортен форум отново ще се проведе във френската столица Париж и родно място на "бащата" на..

публикувано на 25.07.24 в 09:25