На среща с българската общност в Дания, вицепрезидентът, посланикът на България в страната Светлан Стоев и наши сънародници обсъдиха въпроси, свързани с политическата и икономическата ситуация в България, както и необходимостта от структурирана държавна политика за българите в чужбина. В разговора участваха и млади хора, които имат намерение да се върнат и да се развиват в родината. Вицепрезидентът Илияна Йотова изтъкна, че единствено променена, сигурна и стабилна България ще върне сънародниците ни от чужбина. Йотова изрази надежда, страната ни действително да е поела по пътя на промяната и да изтрие „клеймото на държавата с най-високи нива на корупция“.
По официални данни за 2021 г. българските граждани в Кралство Дания са близо 11 500 души, а процентът на висококвалифицираните специалисти, ценени в датското общество е висок.
Според нашите сънародници там, липсата на електронно управление в България създава административни неуредици, липсва и добра комуникация между българската държава и българските общности зад граница. Общо беше мнението, че българите в чужбина са голям потенциал за развитието на България и не бива да се къса връзката с тях. Обсъдена беше необходимостта от създаване на официално представителство на българските общности зад граница, което ще реши редица проблеми, с които се сблъскват сънародниците ни в страната, в която живеят. Сред приоритетите в политиката за българите в чужбина, за вицепрезидента, е съхраняването на българския език, култура и духовност. В тази насока са и инициативите на Илияна Йотова, които поддържат жива връзката с България и идеята за създаването на Български национален културен институт по примера на останалите страни в ЕС.
От своя страна сънародниците ни благодариха на Илияна Йотова за ангажираността на президентската институция с българите в чужбина.
Датската столица е домакин на VII Фолклорен събор „На мегдана на другата България“. Фестивалът, който събира участници от 28 танцови формации от цяла Европа беше открит от вицепрезидента Илияна Йотова, която се включи и в традиционното най-дълго хоро, организирано от група за народни танци „Дилмана“.77% от работещите в средното образование са готови да излязат на протест с искането да бъдат увеличени заплатите в сектора, според национално проучване на КТ "Подкрепа". Половината от анкетираните се обявяват за национална ефективна стачка, около 25% –..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското училище "Надежда" в Сен Назер и Рен във Франция, разговор с основателката му Надежда..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на ноември се посреща първото младо вино божоле. Традицията вече близо 20 години се..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..