Всяка година на 2 юни българите почитат паметта на поета-революционер Христо Ботев и на загиналите за свободата на България. Признателните поколения поднасят венци и цветя пред многобройните паметници на Ботев в България. Не са много обаче местата, на които българите, живеещи извън пределите на родината си могат да отдадат почит.
В австрийския град Голс, провинция Бургерланд, във ВИП парка на ЮНЕСКО е издигнат паметник на Ботев. Инициативата за създаването му е на големия приятел на България в Австрия – професор Ник Тиц. Дело е на старозагорския приятел на Тиц – скулпторът Куньо Желев. Паметникът на Ботев в Голс е открит официално на 2 юни 1996 г. Оттогава насам в Деня на Ботев той събира признателни българи не само от Австрия, но и от съседна Унгария, Словакия и Чехия.
В Аржентина, също през 90-те години на ХХ в., в провинция Чако, е издигнат паметник на Христо Ботев. В областта се намира най-многобройната българска общност в латиноамериканската страна, която продължава да почита традициите и българската духовност. През годините мястото, където се извисява бюстът на Ботев, се е утвърдило като българско кътче, което личи и от поставената табела в началото на комплекса – „Алея Република България“, свидетелства Ася Иванова, председател на Гражданска асоциация “Българите в Аржентина”.
По традиция, всяка година на 2 юни паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България се почита и в Бесарабия.
В молдовската столица Кишинев, на улица „Христо Ботев“, от 1977 година също се извисява паметник на българския герой.
Година по-късно, по повод 100-годишнината от Освобождението на България, монумент на Христо Ботев е открит и в украинския град Измаил. Бюстът е направен от местния скулптор – Михаил Недопак.
Българският революционер е почетен и в центъра на Одеса. Паметникът на Христо Ботев се намира на пресечките на улиците „Прохоровска“ и „Мечникова“.
Преди две години той стана жертва на крадци, които бяха успели да вземат бронзовия бюст заедно с гранитната плоча, на която е надписа на паметника. Възстановяването на паметника стана в резултат на бързата реакция на Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна".
Съставил: Красимир Мартинов
Снимки: БГНЕС, bgsleda.com, Гражданска асоциация “Българите в Аржентина”
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..