Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документален филм разказва за оперната прима Райна Кабаиванска и нейната школа в София

Снимка: Facebook /@Raina.Kabaivanska.school

На световноизвестната дива Райна Кабаиванска е посветен новият документален филм La Scuola Kabaivanska ("Школата Кабаиванска"). След премиерата в София на 24 май, сега лентата ще има представяне и в Рим, на което ще присъства лично оперната звезда. Събитието e част от Фестивала на българското кино, който се провежда за XV път в италианската столица по инициатива на Българския културен институт там.

Филмът е разказ от първо лице на Кабаиванска – един от най-значимите сопранови гласове от втората половина на ХХ век. Със свои впечатления се включват и нейни ученици, също известни имена от световните оперни сцени – Андреа Каре, Вероника Симеони, Витория Йео, Мария Радоева, както и двама млади дебютанти – Александрина Михайлова и Джузепе Инфантино.

Документалният разказ е посветен на 20-ата годишнина на Майсторския клас, който Райна Кабаиванска ръководи в София към Нов български университет. Лентата ще бъде представена на 26 юни в Дома на киното в сърцето на Вила Боргезе в Рим. Режисьор е Найо Тицин, а сценарист – Петър Барбалов.

По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Травъл блогърите ни призовават да опознаем най-магнетичните кътчета на родината с изложба

" България – магнетична и красива" – под този наслов българските травъл блогъри представят някои от най-живописните места у нас. Изложбата с уникални кадри, заснети от пътешествениците, ще бъде открита на 24 септември на входа на Морската градина..

публикувано на 18.09.24 в 10:35

България е част от световното биенале за творчество и занаяти "Хомо Фабер" във Венеция

Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени..

публикувано на 17.09.24 в 09:50

200-годишният "Рибен буквар" напомня за себе си с ново юбилейно издание

През настоящата 2024 г. се навършват 200 години от появата на т.нар. "Буквар с различни поучения". Това е оригиналното заглавие на книгата, по-известна като "Рибния буквар", чийто автор е видният възрожденец д-р Петър Берон. Става дума за..

публикувано на 16.09.24 в 09:05