В миналото, в местността “Месарите” край днешния черноморски град Созопол, се простирала извънградската територия на древногръцката колония Аполония Понтийска. На това място са открити следи от сгради, гробни съоръжения, обредни огнища и добре оформен път от V-IV в. пр.Хр.
През последните години екип археолози, ръководен от доц. д-р Кръстина Панайотова и д-р Александър Баралис, попада на останки от общо 6 сгради, изградени от ломени камъни и кал. При издигане на стените във височина са били използвани и кирпичи, а за покритието на сградите са употребени коринтски плоски керемиди и калиптери.
Според доц. д-р Кръстина Панайотова обаче, особен интерес представлява античният път, свързващ някогашния град с неговата територия на югозапад, заета предимно с извънградски имения и минни разработки. Любопитното в случая е, че пътят е бил покрит с дребни камъчета и около него са били изградени извънградски имения. “Много малко са примерите, дори в самата Гърция, на такъв павиран път, което е само едно от интересните ни открития“ – твърди доц. д-р Кръстина Панайотова в интервю за БНР-Бургас.
Каменните конструкции край днешен Созопол са просъществували близо два века. Предполага се, че са били разрушени и изоставени през последната четвърт на IV век пр.Хр. при преминаването на войските на Филип II Македонски. Но мястото не запустява, а започва да се използва като некропол. До момента са открити 35 погребения. Археолозите попадат на 5 керамични саркофага - единствените открити на територията на България от IV век пр. Хр., научаваме от доц. д-р Кръстина Панайотова.
Какви други артефакти са намерени в “Месарите”?
“Има много интересен бронзов пръстен с изображение на сатир, има много красиви теракоти – изображения от глина на момчета. Във връзка с погребалния обред, са поставени погребални венци от керамика и бронз с позлата, открихме и монети. Много неща има, но те не се отличават особено от даровете в другите некрополи по нашите земи. Докато най-важното в случая е самият характер на този извънградски живот и най-вече пътят, който е най-важната икономическа връзка между т.нар. Медни рид и Аполония. Защото Аполония е създадена именно заради добива на мед“ - казва доц. д-р Кръстина Панайотова
Преди дни, в присъствието на официални гости, се състоя церемонията по откриването на новия археологически комплекс в местността “Месарите”. Идеята е туристите да придобият по-широка представа за миналото на днешен Созопол, който е един от най-древните живи градове не само в България, но и в Европа.
“Надявам се, че туристите ще успеят да потънат в битието на хората, които са живели по тези земи преди 25 века и ще почувстват живота, не само лукса, а обикновения живот на обикновените хора, благодарение на които просперира Аполония, за да бъде наречена Магна Аполония” – казва в заключение доц. д-р Кръстина Панайотова.
Съставил: Венета Николова /по материал на Стефка Бакърджиева от БНР-Бургас/
Снимки: Община Созопол, БНР-Бургас
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Празниците наближават и офертите за Коледа и Нова година се разграбват като "топъл хляб". Резервациите са започнали още от месец септември и сега е почти невъзможно да откриете свободни места в по-популярните ни дестинации , съобщават..
Одеона на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив. Това заяви министърът на туризма Евтим Милошев, който посети реставрирания обект в центъра на града. Античната забележителност е част от древния форумен комплекс и официално..