Писателят Георги Господинов представи в Бургас една от по-малко познатите свои творби, озаглавена "В пукнатините на канона". Разделена на две части, книгата прави дисекция на някои от по-непопулярните произведения на български класици като Христо Ботев, Пейо Яворов и Никола Вапцаров. Втората част авторът посвещава на темите за тъгата, спомените, паметта. Именно те го провокират да изследва изключително детайлно последните български банкноти, които продължават да са в обращение днес. Трудът му е забележителен, тъй като писателят успява да проучи посланието на увековечените върху банкнотите текстове и защо са избрани именно те.
"Всеки от нас носи в джоба си по една антология, която, уви, е най-рядко и малко четената" – споделя Георги Господинов. Подобно изследване на платежно средство, което е част от ежедневието ни, е изключително полезно, особено на фона на приближаваща се замяна на българската валута с евро. Върху банкнотите на общоевропейската валута обаче, личностите са заменени с образци на европейското наследство – архитектурни паметници и мостове.
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра..