Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албанското вино – мост между нашите два народа, защо не?

13
Снимка: Албанското посолство в България

Посолството на Република Албания в България организира в Университетската ботаническа градина в София първото събитие, посветено на дегустация на албански вина в България - една отлична възможност за сближаване на нашите два народа.

На събитието бяха представени избите от различни краища на Албания, чиито вина представляват смесица от сортове автохтонно грозде. Гостите опитаха и чудесна албанска ракия.

Албания разполага с много местни сортове грозде, а нейните лозя се простират на повече от 10 000 хектара. Страната на орлите може да се повали с хилядолетна винена традиция,което я прави една от най-старите винопроизводителни страни в Европа.

Албания може да бъде разделена на 4 винарски региона, които се определят главно от тяхната надморска височина. От 2000 г. насам производството на лозя в страната се е увеличило драстично, както и площта на отглежданите лозя.

Има потенциал както за заместване на вноса във винарския сектор в Албания, така и за увеличаване на износа, беше изтъкнато на събитието, организирано от Албанското посолство в София – една наистина прекрасна възможност за по-доброто опознаване на албанската култура в страната ни.

Информацията е предоставена от Посолството на Република Албания в България.

Снимки: Посолство на Република Албания в България

По публикацията работи: Марта Рос Монтаня


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 26 февруари 2025 г.

В "България днес" говорим за ролята на българските организации за подобряване живота и отношението към сънародниците ни в съседна Сърбия. Събеседник по темата е Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център във Враня. Ще разберете кога и как ще..

публикувано на 26.02.25 в 19:00

Ще е облачно и мъгливо, температурите ще са в широки граници

В четвъртък  минималните температури ще бъдат в широки граници, от минус 6° - минус 8° в местата с мъгла, до около 5° в крайните югозападни райони от страната. В София ще е около минус 1°. През деня над по-голямата част от страната облачността ще е..

публикувано на 26.02.25 в 18:30
Томислав Дончев

България ще се опита да спаси част от второто плащане по Плана за възстановяване

Страната ни има шестмесечен срок до края на август 2025 г. да рестартира процеса по приемане на законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост в Народното събрание. Това ще бъде направено в опит да се спаси по-голямата част от второто..

публикувано на 26.02.25 в 17:35