Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България в снимки

Късната античност в нова експозиция на Националния исторически музей

В най-големия исторически музей в страната е оформено ново експозиционно пространство, посветено на Късната античност – време на значителни политически, икономически и религиозни промени по днешните български земи. Тогава започва и преселението на големи маси варварски племена, които проникват през Долнодунавския лимес (граница) на Източната Римска империя и поставят началото на трайно заселване на готи, славяни, авари и прабългари.  

Сред експонатите, които вече са част от постоянната експозиция на музея, могат да бъдат видени изключително ценни находки – каменен бюст на император Флавий Юлий Валент (364-378), оловен погребален ковчег от региона на Видин (много рядка находка), фрагмент от сребърно блюдо от Сирмиум (Сремска Митровица) с името на император Лициний (308-324), детрониран в междуособните войни с император Константин Велики.

Снимки: Национален исторически музей 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

По слънчевите склонове на българския ски курорт "Боровец" в първите дни на 2025-та година

За мнозина е мечта да започнат новата година сред спокойната бяла красота на планински курорт, покрит със сняг. Популярният български ски курорт "Боровец", само на час път с кола от българската столица София, посрещна много посетители в първите дни..

публикувано на 03.01.25 в 16:09

Първият сняг преобрази София

Българската столицата осъмна с обилен снеговалеж и натрупана снежна покривка. Летище София работи нормално при зимни условия, съобщиха за БТА от пресцентъра на столичния аеропорт. Извършват се и процедури срещу обледеняване на самолетите...

публикувано на 12.11.24 в 11:55

Есенна разходка по калдъръмените сокаци на с. Лещен

Есента придава специален чар на скътаното в западните родопски склонове селце Лещен. Каменните му зидове се открояват като стожер на фона пиршеството от багри в природата и пазят уюта на българския дом. Елеонора Тропанкова от БНР-Благоевград ни..

публикувано на 05.11.24 в 13:15