В най-големия исторически музей в страната е оформено ново експозиционно пространство, посветено на Късната античност – време на значителни политически, икономически и религиозни промени по днешните български земи. Тогава започва и преселението на големи маси варварски племена, които проникват през Долнодунавския лимес (граница) на Източната Римска империя и поставят началото на трайно заселване на готи, славяни, авари и прабългари.
Сред експонатите, които вече са част от постоянната експозиция на музея, могат да бъдат видени изключително ценни находки – каменен бюст на император Флавий Юлий Валент (364-378), оловен погребален ковчег от региона на Видин (много рядка находка), фрагмент от сребърно блюдо от Сирмиум (Сремска Митровица) с името на император Лициний (308-324), детрониран в междуособните войни с император Константин Велики.
Снимки: Национален исторически музей
Бачковският манастир е едно от най-значимите духовни средища в България. Основан през 1083 г. от Григорие Бакуриани, византийски генерал от грузински произход, тази обител пази българската православна традиция в съчетание с византийско и..
Сухото и горещо време не е в полза на земеделските стопани, но то помага на соларите – хората, които добиват сол край бреговете на Черно море. Солодобивът е една от най-старите дейности на хората в Поморие – Поморийските солници съществуват от V..
Рила е сред най-притегателните наши планини, както за сънародниците ни, така и за гости от чужбина. Тук се издига най-високият връх не само в България, но и на Балканския полуостров – Мусала (2925 м), чието име в превод от арабски ( "мус..