В най-големия исторически музей в страната е оформено ново експозиционно пространство, посветено на Късната античност – време на значителни политически, икономически и религиозни промени по днешните български земи. Тогава започва и преселението на големи маси варварски племена, които проникват през Долнодунавския лимес (граница) на Източната Римска империя и поставят началото на трайно заселване на готи, славяни, авари и прабългари.
Сред експонатите, които вече са част от постоянната експозиция на музея, могат да бъдат видени изключително ценни находки – каменен бюст на император Флавий Юлий Валент (364-378), оловен погребален ковчег от региона на Видин (много рядка находка), фрагмент от сребърно блюдо от Сирмиум (Сремска Митровица) с името на император Лициний (308-324), детрониран в междуособните войни с император Константин Велики.
Снимки: Национален исторически музей
През пролетта природен парк "Златни пясъци" е привлекателно място за варненци и гостите на града. Паркът е разположен на 17 км североизточно от гр. Варна, успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс. Паркът е с площ от 13,2..
Село Делчево е разположено в подножието на Пирин, на 10 километра от град Гоце Делчев. То привлича туристите със запазена старинна архитектура и красиви планинарски маршрути. Съхранени са и много традиции, като Празника на виното през..
Подземният минен музей е един от най-необичайните музеи в България, част от 100-те национални туристически обекта и уникален за Балканския полуостров. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас – "Старите..