Художествената галерия в крайдунавския град Русе е домакин на една уникална изложба, която предизвиква голям интерес. Под наслов "Материализация на сюрреализма" експозицията представя 60 оригинални творби на гениалния артист на ХХ век Салвадор Дали.
Посетителите могат да се запознаят с негови литографии, творби от сребро, гоблени, сериграфия върху коприна, дизайнерски произведения и пр.. Те са представени в пет тематични раздела – "Сюрреалистични цветя", "Дванадесетте апостоли или рицарите от кръглата маса", "Бенвенуто Челини", цикъл от илюстрации към "Старецът и морето" от Ърнест Хемингуей и други различни творения на Салвадор Дали.
Автографът на ексцентричния творец е общоприето доказателство за авторство и оригиналност на всяко от изложените произведения и е защитен от всички съществуващи закони за авторското право. Идеята е да се помогне на публиката да проследи как Салвадор Дали материализира своите възгледи чрез специален художествен език под формата на образи, които често придобиват нематериален вид, но се усещат ясно от зрителя, заявяват домакините на експозицията.
"Салвадор Дали нерядко е бил сравняван с Леонардо да Винчи и Микеланджело. Той е можел с фотографска точност да нарисува всякакъв предмет, да го пренесе от съня в действителността. Неговите картини и до ден днешен докосват хората" – каза пред БНР-Шумен кураторът на събитието Василий Кесаури. Той е и член на семейството, което притежава колекцията с творбите на Дали. Фамилията му има грузински корени, но от години живее във Франция.
Досега изложбата "Материализация на сюрреализма" е гостувала на галерии в Полша, Чехия, Латвия, Естония, Литва и Словакия. Частната колекция "Кесаури" притежава творби и на художници като Шагал, Дега, Тулуз Лотрек, а между 1300-1400 произведения от сбирката са на Салвадор Дали, твърди Василий Кесаури. Експозицията ще остане в Русе до края на месец октомври.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Facebook/ruseartgallery, ruse.egov.bgИталианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..