Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникална археологическа находка от времето на антична Августа Траяна откриха в Стара Загора

След проучване и консервация, обектът ще бъде достъпен за жители и гости на града

Снимка: БНР Стара Загора

За първи път в Стара Загора откриваме толкова мащабно гробно съоръжение – коментира за БНР Стара Загора директорът на Регионалния исторически музей в града Петър Калчев по повод археологическата находка от времето на антична Августа Траяна, открита случайно по време на изкопни работи за мащабен ВиК ремонт в града.

Обектът, който привлече вниманието на историците, включва светилище и гробница, в която се предполага, че е положен раннохристиянски мъченик или жител на древния град. За високата позиция, която този човек е заемал в обществото подсказва фактът, че в изграждането на гробницата са вложени много средства.

Историците датират съоръжението между ІІ и ІІІ век след новата ера. Предстои проучване на костите от антрополог, който ще установи точния брой на телата в гробницата. В помещението са открити част от златна огърлица, бронзова кутийка за бижута, стъклени съдове за съхраняване на благоуханни течности, както и керамична чаша със специална украса.

Денонощна полицейска охрана остава на мястото до приключване на археологическите проучвания. След консервация и реставрация обектът ще бъде отворен за жителите и гостите на града – уверява заместник кметът на общината Милена Желева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05