Учени от Варна започнаха проект за поведенчески анализ на комуникационните сигнали, които издават делфините. Апаратурата е монтирана в буй във Варненския залив от екип на лабораторията по подводна акустика в ТУ в града.
Целта на изследователите е да запишат дългосрочно звуците, които издават дивите делфини, които са на свобода. Те ще бъдат сравнени с вече записаните звуци, които издават делфините в Делфинариума във Варна. След това в лабораторията по изкуствен интелект към висшето училище ще бъде анализирана структурата на сигналите и те ще бъдат групирани.
Проектът е особено актуален предвид последиците от продължаващата война в Украйна и огромното количество военни кораби, чиито сонари увреждат тези на делфините и водят до нарушаването на комуникацията между тях.
"България днес" на 10 февруари е подвластна на теми с продължение. Отново ще говорим за българското малцинство в съседна Р. Сърбия и за етикета "шопска нация". За вярата и любовта по пътя й говорим с актьорите Александър Кънев и Кръстьо Лафазанов от новия..
Във вторник сутринта, 11 февруари, в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10 и минус 4°, в отделни котловини и до минус 14°. В София ще е около минус 10°. През деня ще бъде предимно..
България се представя на Lisbon Food Affair (LFA) – най-големия хранителен панаир в Португалия, който отвори врати днес и ще продължи до 12 февруари на територията на Международния лисабонски панаир, предаде БТА. Националният щанд на България е..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..