На 20 септември ще бъде открит паметник на акад. Петко Стайнов – един от най-видните български композитори, създал знакови за националната ни култура творби. Преди да ви разкажем повече за събитието, нека припомним, че наред с творческата си дейност, акад. Стайнов е първият председател на Дружеството на българските компонисти (композитори) ˮСъвременна музика“, основано през 1933 г., основател и пръв директор на Института за музика при БАН, основател, а от 1933 г. – дългогодишен председател на Съюза на народните хорове.
На 1 декември 2021 г. се навършиха 125 години от рождението му. По този повод в началото на миналата година беше създаден Национален инициативен комитет, ръководен от акад. Юлиан Ревалски – председател на БАН. ˮБлагодарение на тази инициатива, както и на писмата, които акад. Ревалски изпрати до различни институции, годишнината беше широко отразена и в София, и в страната, въпреки сложната пандемична ситуация. Разбира се, ние бяхме замислили повече прояви, но не всички бяха осъществени, затова решихме да продължим честванията до 1 декември 2022 г.“ – отбелязва Петко Стайнов-внук, председател на фондацията, която носи името на неговия дядо.
Създадена преди 22 години, фондация ˮПетко Груев Стайнов“ развива огромна дейност, една от които е систематизирането и дигитализирането на огромния архив на бележития български творец.
ˮОсновната заслуга за това има моят баща – арх. Стефан Стайнов, един от основателите на фондацията и дългогодишен неин ръководител – казва Петко Стайнов-внук. – Благодарение на него имаме изцяло дигитализиран архив. Така се случи, че фондацията разполагаше с ограничени, но все пак достатъчни средства, за да може да развие своята дейност. Основната ни цел е да популяризираме и пазим паметта за личността на Петко Стайнов, но сред нашите приоритети е и популяризирането на българската класическа музика по принцип. Винаги сме били готови да сътрудничим на други организации, които имат сходни цели.
Една от инициативите ни през юбилейната година е завършване на проекта за паметника, който е дело на проф. Валентин Старчев и неговия син Камен Старчев. Архитект на композицията е Иван Аврамов. Ще бъде поставен в Борисовата градина, в непосредствена близост с лятната естрада и паметника на Панчо Владигеров.“
Заедно със Съюза на българските композитори и Съюза на слепите в България, фондация „Петко Груев Стайнов“ е инициатор, също и основният инвеститор. „Благодарни сме за подкрепата, оказана от Столична община, както и на всички „по веригата“, които съдействаха да доведем до успешен край това начинание“, подчертава Петко Стайнов-внук.
Откриването е предвидено за вторник, 20 септември, след което ще се проведе концерт. По думите на Петко Стайнов-внук, той е планиран отдавна и е съвпаднал с откриването. В него ще вземат участие хорът на Съюза на слепите с диригент Петър Матев и Софийски духов оркестър с диригент Васил Делиев. Ще прозвучат произведения от Петко Стайнов, а Софийският духов оркестър ще изпълни и произведения от чуждестранни композитори, тематично свързани с творчеството на Стайнов.
Снимки: Фондация „Петко Груев Стайнов“, Ани Костова
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..