На 28 септември, рождения ден на Марин Големинов, в родния му град Кюстендил, по традиция се връчва награда на негово име. Тя се присъжда от авторитетно жури, в което участват известни музиканти, общественици и представители на общината. Носителят на Националната награда "Акад. Марин Големинов" за 2022 г. е Георги Димитров – диригент със забележителна творческа биография и половинвековен опит в областта на симфоничната, оперната и кантатно-ораториалната музика.
"Това е много високо отличие – каза г-н Димитров пред Радио България. – Аз съм безкрайно благодарен на хората, които ме номинираха и които са сред най-известните музиканти на България – Георги Минчев, Пламен Джуров, Павел Герджиков, Боянка Арнаудова и др. За мен това е признание за работата ми като диригент с всички български оркестри и като гост диригент в редица страни по света. Помня Марин Големинов като прекрасен човек, изключителен ерудит и музикант. Запознахме се преди години в Русе, когато подготвяхме неговата прекрасна опера "Зографът Захари" с режисьор Пламен Карталов. Тогава той дойде в града, работихме върху постановката, разговаряхме. Такива личности вече са много голяма рядкост."
Пианистът Веско Стамболов, носител на приза за 2020 г., е изнесъл концерт, научаихме от колегата от БНР Лили Големинова, внучка на Марин Големинов и член на журито.
Тя сподели също, че изпълнителят е вложил средствата, получени като част от наградата преди две години, за да издаде диск с клавирни творби от български автори, сред които са и Пет импресии за пиано от Марин Големинов. Дискът е излязъл в Испания, където Веско Стамболов живее и работи от години, и вече има много добри отзиви от професионалната критика.
Снимки: личен архив
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..
Звездна група и звезден изпълнител се събраха, за да възродят песен, написана преди почти четвърт век. D2 и Графа записаха съвместната си песен "Колко си..