В днешния изборен ден сънародниците ни в Австрия гласуват в общо 15 секции, като 9 от тях са разположени във Виена. Останалите са разпределени на удобни места в цялата страна, като в почти всички федерални провинции на Австрия, с изключение на Виена, има по една избирателна секция.
На парламентарните избори през месец ноември 2021г. са гласували около 5 000 наши сънародници в Австрия. Сега заявилите желание да дадат вота си българи са значително по-малко, научаваме от Жулиен Желев – председател на секционна избирателна комисия във Виена и дългогодишен доброволец в местната общност. Според него, днешният изборен ден, както във Виена, така и във федералните провинции, върви много спокойно с очертаваща се засега по-слаба избирателна активност:
"Опашки няма, не са се образували към този момент. Избирателната активност в ранните часове беше по-ниска в сравнение с предишни избори, но от обедните часове вече се забелязва по-голям поток на избиратели. В изборните секции във Виена се гласува изцяло само с машини, както и в Залцбург, и в Инсбрук. В останалите градове гласуването е с хартиени бюлетини. След дългогодишни усилия успяхме още миналата година да отворим рекорден брой секции. Така че с помощта на посолството ни в Австрия и усилията на доброволците, сме достигнали добър брой секции на удобни за гласоподавателите места. И се надяваме, след приключване на изборния ден, протоколите на секциите извън страната да бъдат обработени в бързо темпо. В последните 3 избори, за съжаление, от ЦИК не успяха да решат този наболял от години проблем и комисиите бяха принудени да изкарат цялата нощ след един тежък работен ден. Дали в тази насока ще има промяна – предстои да разберем."
Какво е различното на тези парламентарни избори, спрямо предходните през ноември 2021 г. и как политическата ситуация влияе на избирателната активност на сънародниците ни в чужбина?
"Забелязва се липсата на такова голямо желание от общностите ни зад граница да гласуват от гледна точка на това, че ние вече имахме три парламентарни избора през миналата година. Дали е признак на умора или на липса на фаворит от дадена политическа партия или коалиция не е ясно. Но това, разбира се, дава отражение върху изборната активност и сега виждаме резултатите, съдейки по опашките пред урните, които липсват, поне към този момент“ – каза в заключение Жулиен Желев.
Снимка: Жулиен Желев
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон университетски преподаватели, учители и директори на български неделни училища от цял свят...
Сънародниците ни в Чикаго ще отбележат 152-ата годишнина от героичната гибел на Апостола на свободата Васил Левски с поредица от прояви, узнаваме от Календара на културните събития на българскатаобщност за месец февруари 2025 г., огласен от..
Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..