"Ниската избирателна активност в България отново облагодетелства партиите, които ни управляваха през последните 10-15 години. Те имат своя твърд електорат, който не се променя през годините и изборните резултати го показаха" – коментира в интервю за Радио България Виктория Влаховска от Рединг резултатите от предсрочния парламентарен вот на 2 октомври.
Според нея посланията, с които политиците отново поискаха доверието на избирателите, са едни и същи от година и половина насам. И все пак:"Множеството кризи изместиха фокуса от посланията. Народът не си дава сметка, че кризата не бе създадена толкова от управляващите, а от ситуацията в световен мащаб. Навсякъде в света наблюдаваме инфлация, достигаща огромни размери, увеличаване на цените на горивата, електрическата енергия. Няма как това да не е фактор и в България и да не влияе върху резултатите от вота."
Сходно мнение по темата изрази и Александра Асенова, отговаряща за една от избирателните секции в Лондон и две в Тотнъм.
"Първите резултати, които чуваме, не говорят за старание и желание у някого да формира стабилен кабинет, който да изкара пълен мандат. Усещането е, че скоро отново ни очакват избори. Аз смятам, че победители в случая липсват, независимо кой за коя партия е гласувал."
Въпреки че ниската избирателна активност е била очаквана, тя изненадва Александра и останалите членове на комисията:"Дори у тези, които дойдоха да гласуват, личеше, че го правят с нежелание. Не се усещаше онзи оптимизъм и надежда, че нещата ще се наредят, присъщи за изборен ден."
Виктория Влаховска е на мнение, че ДПС дължи високия си резултат (трета сила с 13,76%)на твърдия електорат, с който разполага движението. А „Възраждане“ (10,17%), от партия на ръба за влизане в парламента, сега успя да надмине по резултат столетницата БСП, благодарение на популистката риторика, на която залага. Тя подчертава, че това е личната ѝ гледна точка, без претенцията да бъде вещ политически анализатор или наблюдател.
Снимки: личен архивЗа ученици в 11 клас от гимназия в Ришон Лецион, Израел, беше проведен открит урок за съдбата на българските евреи през Втората световна война. Специален гост на събитието и лекцията на 15 декември, изнесена от Ира Шарфман и Сахар Шаули, на която..
Сред журналистите в Сърбия, на чиито телефони е бил инсталиран шпионски софтуер, е Славиша Миланов от Цариброд (Димитровград), който работи за местния сайт за новини на български и сръбски език ФАР, пише в доклад на "Амнести интернешънъл". В..
В Париж днес ще бъде връчена наградата "Маларме" за 2024 г. на Мари Врина-Николов, присъдена за превода ѝ на френски език на стихосбирката "Там, където не сме" /Là où nous ne sommes pas/ на Георги Господинов. Наградата за чуждестранен превод..