Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Популацията на дунавските динозаври – есетрите, е заплашена от изчезване

Снимка: wwf.bg

2818 случая на пострадали диви животни са регистрирали инспекциите в България през последните пет години, научаваме от първото по рода си проучване за мащаба на закононарушенията срещу дивата природа у нас, изготвено от WWF въз основа на официална информация от ресорните институции.

Най-често това са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). Бракониерството на диви кози се превръща в заплаха за опазването на вида, а хиляди птици стават жертва на човешка намеса, съобщават с тревога природозащитниците. Има данни и за убити екземпляри от защитения вид кафява мечка.

"Кафявите мечки са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Лесният достъп до източници на храна, дължащи се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата, е привлекателен за тях. Веднъж доближили се до населено място, мечките биват класифицирани като "проблемни". Това увеличава потенциала за конфликт между човек и мечка, както и риска от бракониерство", разказва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България пред БНР Видин

Не по-малко притеснителна е и ситуацията с критично застрашените Дунавски динозаври – есетрите. Оцелели през последните 200 милиона години, днес те са изправени пред редица заплахи, като бракониерство с цел незаконна търговия на месо и хайвер, изграждане на водни съоръжения, които блокират миграцията им, добив на пясък и чакъл от речното корито, което води до унищожаване на местата им за хвърляне на хайвер.

В дългосрочен план всичко това може да доведе до изчезването на последните размножаващи се в естествена среда есетрови популации в Европа, алармираха от WWF и дадоха начало на кампанията си "Общ дом. Общо бъдеще" за опазване на дивите животни у нас.

Снимки: wwf.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25