Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почина големият български писател и общественик Антон Дончев

| обновено на 20.10.22 в 12:14
Снимка: БГНЕС

На 92 годишна възраст, след тежко боледуване ни напусна големият български писател Антон Дончев, съобщи БТА. Известен в страната ни и по света с историческия роман "Време разделно", Антон Дончев с мъка наблюдава политическите събития в България през последните години, довели до настоящата криза в управлението на страната ни. "Не може да имаш българско сърце и да не ти е мъчно за това, което се случва", посочи той преди време в интервю за бТВ. "Ние приказваме зле, студено, без сърце, а това не е нашият език", коментира писателят.

Той е роден на 14 септември 1930 г. в Бургас. През 1948 г. завършва гимназия в Търново г. и записва право в Софийския университет. Дипломира се през 1953 г., работи известно време като съдия в старопрестолния град, след което се отказва от престижния пост и се отдава на писането. Така, няколко години по-късно, се появява първият му исторически роман "Сказание за времето на Самуила, за Самуил и брата му Арон, за синовете им Радомир и Владислав, за селяка Житан и старейшината Горазд Мъдрия, и за много други хора, живели преди нас", публикуван през 1961 г. 

Втората му книга, "Време разделно", излиза през 1964 г. и е написана само за 41 дни, както сам отбелязва авторът. Романът, който разказва за насилствената ислямизация и турцизация на значителна част от българско християнско население в Родопите през XVІІ век, е превеждан и издаван в чужбина. По него, през 1987 г. е създаден и филмът "Време разделно", в две части с подзаглавия "Заплахата" и "Насилието", на режисьора Людмил Стайков. През месец юни 2015 г., в мащабно допитване до аудиторията на Българската национална телевизия, "Време разделно" е избран за най-любим филм на българските зрители.

"Магьосник на словото, рицар на книгата, пазител на мъдростта – академик Дончев присъстваше в нашия свят със собствената светлина на ерудит, писател и общественик", отбеляза президентът Румен Радев в съболезнователен адрес до семейството и близките на големия български писател. 

Държавният глава отбелязва още, че Отечеството ни се разделя със светла личност, чийто поетичен свят е пример за постоянство в отстояването на духовните устои на българщината. "Личните ни срещи и оказаното ми доверие от негова страна ще бъдат вдъхновяващ аргумент да продължа да защитавам достойнството на България", посочва още държавният глава. 


По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев: Предците ни завещаха да отстояваме българските национални интереси

Велико Търново е център на тържествата по случай 116-ата годишнина от обявяването на независимостта на България, провъзгласена на 22 септември 1908 година с манифест на княз Фердинанд Първи в църквата "Свети 40 мъченици", а след това обявена и в..

публикувано на 22.09.24 в 09:58

Велощафета Sofia Bike Relay в центъра на София в Деня на независимостта

В днешния Ден на независимостта от 10.00 часа ще се проведе първата по рода си корпоративна колоездачна щафета. Стартът на събитието, наречено Sofia Bike Relay, ще бъде даден пред националния стадион "Васил Левски" в София. Всеки от фирмените..

публикувано на 22.09.24 в 06:35
Димитър Главчев

България участва в Срещата на върха за бъдещето в Ню Йорк

Служебният премиер Димитър Главчев е на визита в САЩ, за да участва в Срещата на върха за бъдещето. Форумът, който се провежда на 22 и 23 септември в Ню Йорк, е основното събитие през т.нар. Седмица на високо равнище на ООН, в която участват държавните и..

публикувано на 22.09.24 в 06:10