След катастрофа с мотор сърцето на Здравко Димов се изместило вдясно в резултат на тежка високоенергийна гръдна травма. Но екип на университетската болница "Пирогов" в София поема пациента и успява да спаси живота му чрез сложна хирургическа намеса, приложена за пръв път в България. В 99% от случаите с тази травма изходът за пациентите е летален. В световен мащаб са описани само 58 такива случаи, българинът е един от тях.
Днес, 2 години по-късно, мъжът е жив и здрав, а екипът от българската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н.И.Пирогов" получи отличие за най-добра презентация по време на състоялия се преди дни Конгрес по анестезиология и интензивно лечение.
Историята с щастлив край
Здравко Димов претърпява пътен инцидент и когато 28-годишният военен пилот е откаран в най-големия спешен медицински център у нас, екипът в Противошокова зала с изненада установява медицински прецедент. Рентгеновата снимка на гръдния кош и изследването със скенер показали, че при катастрофата сърцето на Здравко се откъснало и се завъртяло на 90 градуса. Аортата и белодробната му артерия също са се завъртели надясно.
"Изместването беше до такава степен, че решихме първоначално, че се касае за вродено заболяване, въпреки че в авиацията не може да попадне човек с такъв вроден дефект. Пациенти с подобни травми обикновено загиват на мястото на катастрофата. Това момче обаче е летец-изтребител и е в много добра кондиция“ – обясни през bTV доц. Румен Филипов, който е осъществил уникалната интервенция заедно с колегата си д-р Пламен Първанов.
Рисковете при тази операция са да спре сърцето, да се напълни с кръв и да настъпи сърдечна смърт, твърдят лекарите. Въпреки сложността си, хирургическата интервенция не е продължила дълго. Екипът от “Пирогов” е препозиционирал сърцето на Здравко и е извършил перикардия. Спасеният мъж се събудил 40 дни след операцията щастлив, че е оцелял. Днес той живее пълноценно и продължава активно да спортува.
Съставил: Венета Николова
Снимки: pirogov.eu, cardiacinstitute.bgАрменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..