Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Архангеловден в Кокалянския манастир "Св. Архангел Михаил"

10
Снимка: Дарина Григорова

На 8 ноември Православната ни църква почита небесните войни на светлината и справедливостта, които възнасят молитвите на светиите пред Бога. Това са архангелите Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил. За българския народ Архангеловден е вторият по значимост есенен празник, след Димитровден (26.10).

Големите църковни празници ни приканват да преоткрием духовните български корени, а прекрасните метеорологични условия тази есен правят излетите до планинските манастири особено вълнуващи.

Един такъв маршрут е до обителта "Св. Архангел Михаил", която е част от манастирския комплекс "Софийска Света гора". Разположен е на северния склон на Плана планина, недалеч от софийското село Кокаляне, на 10 км южно от София. До него се стига трудно, по стръмна горска пътека, която започва малко след селото от т.нар. "Дяволски мост" над река Ведена (приток на р. Искър) и се вие над главния път, свързващ София и Самоков, покрай горната част на Искърското дефиле.

Счита се, че светата обител е основана през XI в., по време на управлението на Цар Самуил, а към нея били включени много имоти. При завладяването на България от османлиите, след падането на близката Урвишка крепост, чиито останки се намират от другата страна на дефилето, в манастира били отнесени ценности и стари книги. Сред тях били и две реликви от епохата на Второто българско царство, свързани с последния владетел цар Иван Шишман – сребърна кратунка и кристална трапезна чаша със златни инкрустации. По-късно, по време на османското владичество, обителта два пъти е опожарявана и разграбвана, а през 1858 г. е възстановена от Йеромонах Хрисанд, дошъл от Рилския манастир, като настоящата черква в комплекса е съградена през 1896 г., върху останките на някогашната. Освен храма, в обителта има два параклиса, а камбанарията е построена през 2000 г.

Въпреки набезите, Кокалянският манастир е успял да съхрани т.нар. "Урвишки сборник", съдържащ похвални слова за архангелите Михаил и Гавриил, като особено ценно е словото от св. Климент Охридски. До 1870 г. там била съхранявана и кристалната "царска" чаша със златни цветя, но била счупена от послушник в манастира.

Още за един от най-величествените манастирски комплекси и неговата история можете да прочетете в публикацията на Радио България.


Съставила: Дарина Григорова

Снимки: Дарина Григорова

По публикацията работи: Анна Фуцкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20

Над 300 изследователи на Библията се събират на международна конференция в София

Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще посрещне над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания . Форумът ще се проведе от 15 до 18 юли в Ректората на университета и..

публикувано на 14.07.24 в 10:40