"Има потребност да бъдат увеличени доходите на хората, защото издръжката им на живот се е увеличила. Точка!", категоричен е лидерът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов. За първи път двата големи, национално представени синдиката – “Подкрепа” и КНСБ организират масов протест пред сградата на Народното събрание в София, като основното искане е повишение на заплащането на работещите с оглед на галопиращата инфлация. Политическата ситуация в страната – с неясните времеви хоризонти за съставяне на редовно правителство и заявката на служебния кабинет, че няма да предлага Бюджет за 2023 година, а ще настоява за удължаването на действието на настоящата финансова рамка, провокира скептицизъм относно успеха на синдикалната акция. Хиляди се събраха на жълтите павета и настояха „За повишаване на доходите и запазването на работните места“, каквото е мотото протеста. Акцията продължава с автошествие по централните столични улици. „Това е само предупреждение, следващата стъпка е стачка“, посочи лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
"Не мога да сметна колко процента са ни шансовете за успех, но ако не опитаме, шансовете ни за успех да категорично 0%. Винаги се започва с това – няма ги парите. В един момент те се намират. Парите със сигурност ги има, въпросът е как се разходват", коментира Димитър Манолов пред БНР.Едно от основните синдикални искания е спешно приемане на бюджета за следващата година, а не удължаване на Бюджет 2022. Служебният премиер Гълъб Донев обаче контрира:
"Една дългосрочна политика, каквато трябва да бъде политиката по доходите трябва да се формира и изпълнява от редовно правителство. Затова към настоящия момент служебното правителство няма право да формира политика по доходите“ – посочи министър председателят по време на редовния петъчен парламентарен контрол.
Протестиращите настояват за увеличение на заплатите, което да компенсира инфлацията още до края на тази година, както и минимум 13% скок на възнагражденията в частната и бюджетната сфера за следващата година.
"Инфлацията по официална статистика стигна 18.7%, но неофициалната на стоките, които всеки човек потребява ежедневно е над 40-50%. Няма как без увеличение на доходите във всяка една сфера да се случват нещата в България. От 17 септември сме на протестни акции в отделни предприятия в цялата страна. Настояваме Бюджет 2023 година да бъде внесен с всички искания на КНСБ, най-вече за увеличаване на минималната работна заплата от 710 на минимум 850 лева. Държавните предприятия и структури са обвързани само и единствено с бюджета и там увеличението няма как да се случи, ако то не бъде предвидено в бюджета – посочи стачният координатор и национален секретар на КНСБ д-р Тодор Капитанов. По думите му, възнагражденията в държавната сфера трябва да достигнат минимум 1800 лева бруто – това е жизненият стандарт, при който едно домакинство от един човек може да оцелява.
В протеста участват и структурите на КНСБ и “Подкрепа” в БНР, тъй като в момента заплатите в обществената медия са под средните за София, и близки до минималната работна заплата в страната.Например, един инженер, които отговаря за ефира в момента получава 900 лева месечно. Това прави почти невъзможно привличането на квалифицирани специалисти в различните структури на медията.
“От няколко години бюджетът на БНР изобщо не е променян, а в същото време, разходите по поддръжката и тези, свързани с електроенергия, честоти и други – се повишават – посочва Дарина Григорова, лидер на дружеството на “Подкрепа“ в общественото радио, което се издържа с държавна субсидия . – Токът на годишна база е около 1 милион лева, поддръжката на честотите струва около 800 000 лева. 20% е повишението в цените на техниката и всички консумативи, свързани с нея. Инфлацията в страната е 18%, но те са много относителни, защото цените в магазините на някои стоки, са с близо 30% нагоре. Така че наистина имаме нужда от осъвременяване на този бюджет, защото голяма част от средствата, които ни се отпускат, отиват за честоти и ток. Бюджетът е един и същ, а по тези две пера цените са се увеличили драстично.“
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: Дарина Григорова, БГНЕС, Ани ПетроваДокато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания, от 22 до 26 януари 2025 г. Събитието ще събере представители на над 9 500 компании и 156 държави...
На 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и..