Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съкровищницата от Татул може да бъде разгледана от птичи поглед

2
Снимка: Дарина Григорова

Проф. Николай Овчаров показа разкритията от момчилградското село Татул, заснети с дрон, съобщи БТА. Всеки, който проявява интерес към историята и археологията по нашите земи може да разгледа отвисоко раннохристиянската църква и римския храм край легендарното светилище на Орфей. Изследванията край Татул се осъществиха под ръководството на проф. Николай Овчаров от НАИМ-БАН и д-р Николай Бояджиев от РИМ-Смолян.

„Те са финансирани изцяло от Община Момчилград, която желае да превърне важния обект в основен репер на своята политика за културно-исторически туризъм – посочи пред БТА проф. Овчаров. – Късметът бе с нас и природата ни подари три прекрасни седмици. И резултатите бяха изумителни.“

По думите на проф. Овчаров, по време на разкопките от есента на 2022 г. са разкрити останките на голяма християнска църква, построена през V-VI в. Тя е продължила да съществува до IX-XII в. и впечатлява с размерите си, като на дължина достига почти 18 м. Това я нарежда сред трите най-големи, открити до момента, християнски храмове в Източните Родопи. Построена е върху основите на още по-древна монументална сграда, като от нея са оцелели няколко фрагмента от зидове, както и широкият почти 2 м масивен каменен праг на входа. Според проф. Овчаров, откритите там монети и керамика, датират сградата през III-IV в. и я определят като голям по-ранен храм.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05