12 страни в ЕС, сред които и България, искат значително намаляване на предложения ценови таван на руския газ, предаде "Bloomberg“.
Външните министри от ЕС ще заседават на 12 декември, за да търсят съгласие за налагане на нови санкции срещу Русия и Иран и отпускането на 2 млрд. евро за военни доставки за Украйна, съобщава REUTERS. Остава неясно дали Унгария ще блокира някои от решенията, като прибегне до това, което дипломати определиха като "дипломация на шантажа" заради спор около блокирани европейски фондове за Будапеща. Преди срещата си външните министри от ЕС ще разговарят с колегите си от Източното партньорство – Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова и Украйна.
Еврокомисията ще определи нов пратеник, отговарящ за санкциите, който да настоява за по-строго прилагане на наказания за страни, включително Турция, в опит да се овладее заобикалянето на мерките срещу Русия в рамките на единния блок, съобщава "Financial Times" Дейвид О'Съливан, бивш посланик на ЕС в САЩ, е бил помолен да заеме новосъздадения пост от януари 2023 г.
В неделя украинският президент Володимир Зеленски е провел последователни разговори с президентите на Турция Реджеп Ердоган, на Франция Еманюел Макрон и на САЩ Джо Байдън. След телефонните консултации Зеленски анонсира, че предстои нова среща на Г-7 на която ще бъде поканена и Украйна. Зеленски твърди, че е "почувствал" и е оптимист, че западните държави възприемат положително украинската формула за мир. Той добави, че започва работа за организирането на глобална среща за мир, "която ще превърне в реалност украинската формула за мир", предава УНИАН.
Справянето с кризите пред ЕС, изисква повишаване на европейската глобална конкурентоспособност и гарантиране на сигурността, заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция..
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..