В навечерието на Коледа българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим получи безценен дар - част от архива с българска литература на покойния лингвист проф. Рикардо Пикио. Дарението за учебното заведение са направили наследниците на видния учен, съвместно с проф. Красимир Станчев, научаваме от публикация във Фейсбук на Венета Ненкова - основател на Българското училище в Рим и председател на Културна асоциация „Паралел 43“ в града.
Сред научния принос на проф. Пикио са обобщения, които поставят на нова основа проучванията на средновековните литературни текстове. Ключов момент е концепцията му за европейската "Slavia“, която през Средновековието се разделя на "източно славянство“ и "западно славянство“ – две успоредно съществуващи, но развиващи се по различни пътища култури в зависимост от различните географски, езикови и конфесионални области, към които се отнасят. Заслуга на проф. Пикио е и въвеждането на термините "SlaviaOrthodoxa“ и "Slavia Latina“.
Ръководството на българското училище в Рим поема ангажимента да каталогизира ценните книги и да им намери възможно най-добро място, където да бъдат съхранени за идните поколения.
Проф. Рикардо Пикио е роден е на 7 септември 1923 г. в Алесандрия, Италианско кралство. Завършва славистика в Римския университет "Ла Сапиенца“. През 1947 г. е редактор в списание "L’Avanti“.Бил е преподавател по италиански език във Варшавския университет, както и професор в университетите на Флоренция и Пиза, а след това оглавява Института по славянска филология в Римския университет "Ла Сапиенца“. А от 1968 г., в продължение на почти две десетилетия, е професор по славянски литератури в Йейлския университет в Ню Хейвън, САЩ.
Когато се връща в Италия през 1985 г., Рикардо Пикио става професор по руска, църковнославянска и българска литература в Университетския източен институт в Неапол, където през 1993 г. се пенсионира.
Вижте още:
След снежната буря по Северното Причерноморие и Източна Украйна, без ток е украинският Болградски район, който е с най-компактното българско население в Украйна. Поледица, повалени дървета, прекъснати електропроводи – това са последствията от стихията в..
В Будапеща откриват и освещават паметна плоча в чест на българските градинари, живели и работили на територията на 11 район в града, съобщи във Фейсбук Българското републиканско самоуправление в унгарската столица. Честването е на 28 ноември, от 14:30 часа..
Дните от последния месец в годината обикновено са изпълнени с приятни емоции и очакване за светлите и уютни празнични дни, прекарани с близки и приятели. В тях дори и ежедневната работа сякаш не ни натежава толкова или поне си позволяваме да повярваме..
Дните от последния месец в годината обикновено са изпълнени с приятни емоции и очакване за светлите и уютни празнични дни, прекарани с близки и..
В Будапеща откриват и освещават паметна плоча в чест на българските градинари, живели и работили на територията на 11 район в града, съобщи във Фейсбук..
След снежната буря по Северното Причерноморие и Източна Украйна, без ток е украинският Болградски район, който е с най-компактното българско население в..