Призори на 27 декември 1872 г. в ханчето на с. Къкрина Васил Левски е арестуван от османски заптиета. После създателят на вътрешната революционна организация за освобождение на България е закаран в Търново и от там в София. Запитан, как е заловен пред Извънредната следствена комисия Левски отговаря: "Към десет часа сутринта по турски, когато излязох навън, аз видях пред вратата един въоръжен с пушка. Попитах го кой е той, той ме улови за ръката. У мене имаше два револвера, извадих ги и раних в ръката човека, който ме хвана. После започнах да бягам, обаче държащият не ме пусна. Пристигнаха другарите му, удариха ме по главата и аз паднах там. Заловиха ме..."
След осъждането и обесването в София на Апостола на свободата на 18 февруари 1873 г., също арестуваният в ханчето Никола Цвятков ще разказва, че Левски хукнал да прескочи плета, но се закачил и не е успял да избяга.Българските археолози продължават проучването на античния нимфеум (светилище на нимфи), открито в комплекса "Акве Калиде" край Бургас. Нимфеумът заема централно място в бившите римските терми и е бил част от фонтан с надпис и статуя на трите..
На днешния ден преди 90 години е извършено освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка. Той е издигнат в памет на загиналите герои на отбраняваното място по време на Шипченската битка, около което са се провели решаващите боеве за..
След Освобождението на България от османско владичество в обявената през 1879 г. нова българска столица София се стичат архитекти от Европа, за да ѝ придадат модерен облик и функционална организация. Сред тях завинаги в архитектурната история на..