На 3 януари 2023 година преди да навърши 100 ни напусна художникът Любен Зидаров, съобщава Съюзът на българските художници. "Разделяме се с една от най-ярките личности в областта на българското изкуство през изминалото столетие", отбелязват от съюза. Зидаров е илюстрирал произведенията на около 200 автора. Няколко поколения са израснали с книги с неговите великолепни илюстрации. Сред най-значимите от тях са "Чичо Томовата колиба" на Хариет Бичър Стоу, "Приказки на Шехеразада", "Български народни приказки", "Островът на съкровищата" на Робърт Луис Стивънсън, "Том Сойер" на Марк Твен, "Приказки" на Ханс Кристиан Андерсен и много други. Носител е на редица национални и международни отличия.
"Илюстраторът трябва да запази своята физиономия, но той не може да излезе изцяло от автора, защото илюстрира автора. Той трябва да се доближи до неговия свят, до неговите концепции, разбира се, със своята си душевност и със своите пластични възгледи. ...Мен са ме занимавали повече тези проблеми, които са ме водили към тълкуване, отколкото повтаряне на литературното произведение, но с графични средства". Така ни въвежда в творческата си лаборатория през 2014 г. художникът в интервю за Юлия Петрова от програма "Христо Ботев".
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..